Yönetmelik ne zaman yayımlanacak!? | Gazi TV

Yönetmelik ne zaman yayımlanacak!?

Bu haber 20 Kasım 2012 - 14:46 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Yönetmelik ne zaman yayımlanacak!?

6353 sayılı yasa 12.07.2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yaklaşık 4 ayan fazla süre geçmesine rağmen 2. iş hakkı düzenlemesine yönelik uygulama yönetmeliği halen yayımlanmadı. Bir yönetmeliğin hazırlanması ve yayımlanması neden bu kadar uzun sürüyor?

Bize ulaşan iletiler bugünlerde “Yönetmelik ne zaman çıkacak?” sorusu üzerinde yoğunlaşıyor. En merak edilen bu soru ile ilgili hiçbir yerden sağlıklı bilgi alınamaması da ayrı bir konu… Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi sitesinde bilgilendirme yapmadığı gibi Sivil Toplum Kuruluşları da (dernek/vakıf) net bir bilgiye sahip değiller. En son kurban bayramı öncesinde Sn. Başbakanımıza imzaya gönderildiğini öğrendiğimiz yönetmelik halen neden yayımlanarak yürürlüğe girmedi?

 

 

 

    Uygulama yönetmeliği çıkmadığından çoğu atama gerçekleştirilemiyor ve bekletiliyor. 

 

 

 

    Birinci iş hakkına ilişkin yasa düzenlemesinde madde metni sonuna “Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan malullerin istihdamında takip edilecek usul ve esaslar; Maliye, Milli Savunma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı ve İş ve İşçi Bulma Kurumunun görüşleri alınmak suretiyle, İçişleri Bakanlığınca üç ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.” denilmişti. Bu yasa değişikliğinde böyle bir süre bulunmaması demek 4 aydan fazla zaman geçmesine rağmen halen yönetmeliğin çıkarılmamış olmasına gerekçe olabilir mi?

 

 

 

    Biz de sormak istiyoruz; “Yönetmelik Ne Zaman Çıkacak?” Bu sorunun yanıtını bilen birisi varsa lütfen yorum olarak belirtsin de herkes öğrensin…

Yorumlar

Yorumlar