Yol Kenarında Bir Kabartı: Kuşkayası Yol Anıtı

1 min


0
Yol Kenarında Bir Kabartı: Kuşkayası Yol Anıtı
Rota Senin

Bartın yolu üzerinde, Bizans, Cenova ve Osmanlı 3 bin yıllık bir tarihe sahip Amasra’ya 4 km mesafede Kuşkayası Yol Anıtı‘nın; ’daki tek yol anıtı olduğu söyleniyor.

Roma imparatorlarından Tiberus Claudius‘un döneminde, Gaius Julius Agilla tarafından yaptırılan anıt, kemerli niş içine oyma tekniğiyle inşa edilmiş.

40 metre yükseklikte Kuşkayası Yol Anıtı’na ulaşmak için sonradan hazırlanan ahşap merdivenlerden çıkmak gerekiyor. Üzerinde, Antik Roma giysisi ve yaklaşık 6 metre uzunluğundaki bir kuşağın vücuda sarılmasıyla giyilen Toga isimli giysili 3 metre uzunluğunda bir insan figürü kabartması bulunuyor.

Orta kabartma tekniğiyle yapılan insann figürünün sağında 2 metre uzunluğunda bir sütun ve üzerinde 1,5 metre uzunluğunda kafası kopmuş bir kartal heykeli yer alıyor.

Roma askerlerinin gücünü simgeleyen yapının üst tarafında içi boş bir kitabe alanı bulunuyor. Çevrede bulunan kitabelerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan yazıtta ise şöyle bir ifade geçiyor.

Devletler arası barışın ve dostluğun anısına, İmparator Germanious’un yüceliği için Gaius Julius Aguilla, dağı yardı ve bu dinlenme yerini kendi özel ödeneği yaptırdı.

Yol Kenarında Bir Kabartı: Kuşkayası Yol Anıtı
Rota Senin


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Gaziler Net