Yeşil Pasaport Sorunu | Gazi TV

Yeşil Pasaport Sorunu

Bu haber 07 Aralık 2013 - 21:36 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
Yeşil Pasaport Sorunu

Bir Şehit oğlu kardeşimizin sitemize iletmiş olduğu Yeşil Pasaport ile ilgili sorununu içeren mesajını sizler için yayımlıyoruz.

ADININ AÇIKLANMASINI İSTEMEYEN ŞEHİT OĞLU KARDEŞİMİZ TARAFINDAN SİTEMİZE İLETİLEN MESAJ:


Şehit Ailesi Gazilere yeşil pasaport verilmektedir denilmekte, işin aslı Rütbelerin dışında Er Erbaşlara yeşil pasaport verilmemektedir.


İçişleri Bakanlığının internetten yayınladığına göre;


1- Ordu vazife malulü olmak.

2- Lise mezunu olmak.

3- Emekli derece ve kademe 3’e düşmek.


bu şartlar yerine geldiği zaman yeşil pasaport verilir denilmektedir.


Ben Ankara Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili emekli derecemin 3/2 iki düştüğünü belgeledim. Lise mezunu  olup belgeleyip Konya İl Emniyet Müdürlüğü’ne  yeşil pasaport için müracaat yaptım.

 

Bana sizin böyle bir hakkınız yok denildi. Sebebi ise Askerden önce memur olunur mu bunu bilmiyorum. Bu sadece Rütbeli Uzman, Astsubay ve Subay için geçerlidir. Türkiye genelinde kaç kişi askerden önce memur olabilir.

 

Bu yasa sadece rütbeliler için geçerlidir.

Biz Er, Erbaşlar için çıkan bir yasa değildir.

 

Bunu Genelkurmay’a ilettim. Beni telefonla arayıp neden alamadığımı sordular. Ben yazımda anlattığım şekilde durumu izah ettim. Burada bir esiklik olduğunu bunu Şehit ve Gaziler yasasıyla ilgili birimlere anlatılacağı  ifade edildi. 3 sene geçmesine rağmen herhangi bir gelişme olmadı. Bu yasanın bir önerge ile değiştirilmesinin devletimize yük olmayacağını düşünmekteyim. Bu konu  önümüzdeki torba kanunda ele alınırsa Er, Erbaşlar da yeşil pasaport alabilecekler.


 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar