Yeni Haklar Konusunda 4 Parti Anlaştı | Gazi TV

Yeni Haklar Konusunda 4 Parti Anlaştı

Bu haber 08 Mayıs 2013 - 19:38 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Yeni Haklar Konusunda 4 Parti Anlaştı

Milletvekilleri ile ilgili tüm düzenlemeleri tek çatıda toplayan “TBMM Üyeliği Kanun” teklifi, dört partinin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 4 partinin birlikte hareket ederek, mutabık kaldığı ve Meclis’e sunduğu kanun teklifi Milletvekillerimize yeni haklar sağlayacak. Vatan ve millet için gecesini gündüzüne katarak çalışan değerli Milletvekillerimiz ve bütün Devlet büyüklerimiz her şeyin en güzeline layıktır. Fakat, bu ülkenin en büyük fedakarlığını yapan Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin taleplerini aylardır mail ve faks kampanyası ile Devlet büyüklerimize iletmemize rağmen neden aynı duyarlılık gösterilmiyor?

MİLLETVEKİLLERİNE VERİLMESİ PLANLANAN HAKLAR;

 

1- Teklife göre, milletvekillerinin önceden plakasını bildirecekleri bir araçlarına trafikte ceza kesilmeyecek. 

2- Ömür boyu kırmızı pasaport hakkı kazanacaklar.

3- Milletvekillerinin resmi ziyaret ve programlarında kullandıkları araçlara, geçiş üstünlüğü bulunan araçlar ve sürücüler kapsamına alınıyor. 

4- TBMM Başkanlığı’nca milletvekillerine, üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olacak.

5- Bir vekilin Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, önceden aldığı üç aylık ödenek ve yolluğu da geri alınmayacak.

6- Milletvekillerinin temsil niteliği bulunan programlar için yapmış oldukları giderler, TBMM bütçesinden karşılanacak. Bunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Başkanlık Divanı tarafından belirlenecek.

7- Teklife göre, milletvekilleri kamuya ait sosyal tesislerden, o tesislerin en üst düzey yöneticisinin imkanları dikkate alınarak yararlanacak.

8- Bunun yanı sıra, milletvekilleri, eski milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlara silah taşıma ve bulundurma ruhsatı verilecek.

9- Teklif ile vefat eden milletvekilleri için Ankara dışında yapılacak cenaze törenleri de valiliklerce organize edilecek.

10- Protokolde 14. sıraya yükselecekler,

——————————————————————————————————————–

   Aylardır mail ve faks kampanyaları ile Sn. Vekillerimize sorunlarımızı ilettik. Aşağıda yer alan talepler, bu vatan için en büyük fedakarlıkları yapan güzide insanların, hiç kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirebilmeleri içindir. Milletvekillerimize sağlanacak yeni hakların yasalaşma sürecinde olduğu gibi, aşağıda sayılan camiamızın maddi sorunlarını çözümleyecek olan, oldukça mütevazi ve makul taleplerin gerçekleştirilmesi için de, Sn. Milletvekillerimizin aynı duyarlılığı göstereceğine ve tarihe altın harflerle isimlerini yazdıracaklarına, gönülden inanıyoruz. 

 

 

ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER İLE HARP VE VAZİFE MALULLERİNİN, YAPILACAK YASAL DÜZENLEMEDE ÖNEM ARZ EDEN TALEP VE BEKLENTİLERİ:

 

1 – Tüm Ordu ve Polis Görev Şehitleri yakınları ile görev malullerine kamuda iş hakkı ve faizsiz konut kredisi hakları tanınmalıdır. Yine serbest seyahat kartı hakkından da tıpkı malul Gazilerde olduğu gibi anne, baba ve çocuklar yararlanabilmelidirler.

 

2- Ordu ve Polis Vazife Malullerine her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin ücretsiz verileceği yasal düzenleme zaruridir. Görev Şehit yakınları ve görev Malullerinden sağlık katılım payları kaldırılmalıdır. Aynı şekilde devlet memuru olarak çalışan Gazi eşleri de özel hastanelerden yararlanabilmeleri gerektiği gibi sağlık katılım payı alınmamalıdır. Bu kardeşlerimiz vatan için kollarını, bacaklarını, gözlerini kaybettiler. Bugün git protezini cebinden al demek hiçbir hakkaniyet kaidesi ile ifade edilemez.

 

3- Şehit ailelerinin iş hakkında mevcut olan feragat sorunu derhal çözümlenmelidir. İş hakkını kullanmak istemeyen ve feragat etmek isteyen birisine sen hak sahibisin illaki sen kullanacaksın demek oldukça düşündürücüdür. Feragat hakkı şartsız verilmelidir. Eğer farklı nedenlerle bu düzenleme gerçekleştirilmeyecek ise bütün Şehit yetimlerinin tamamına (Görev Şehit Yetimleri dahil)  kamuda iş hakkı verilmelidir.

 

4- Malul Sayılmayan Gaziler için de ‘Gazi’ ibareli serbest seyahat kartı hakkı tanınmalıdır. Maluliyeti zaman içinde artan malul sayılmayan Gazilere yeniden muayene edilebilme hakkı tanınmalıdır. Malul Sayılmayan Gazilerin sakatlık oranları malulen emekli olabilecekleri seviyede olmasa da günlük hayatta ciddi sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bacağında kısalık olan, ayağında kurşunla yaşayan malul sayılmayan gazilere herhangi bir maaş bağlanmaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu itibar ile sakatlık derecesi olan malul sayılmayan gazilere maaş bağlanmalıdır.

 

5- Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarları arttırılmalıdır.

 

6- Devlet Övünç Madalyası olanlara madalya maaşı bağlanmalıdır.

 

7- Sakatlık derecesine bakılmaksızın Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerinin 3600 prim gününü doldurmasını müteakip 15 yılda emekli olabilmeleri sağlanmalıdır.

 

8- Er Gazilerin ve Ordu Vazife Malullerinin maaşlarında iyileşme sağlanmalı, maaşlar asgari “sözleşmeli er” maaşlarına endekslenerek “sözleşmeli er” emsal maaşı almaları sağlanmalıdır. Rütbeli Ordu Vazife Malullerinin de “emsal maaşı” hakkı verilmelidir.

 

9- Bedelli askerlikten elde edilen gelirden camianın genel beklentisine cevabenbelirlenecek bir ödeneğin Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerine eşit bir şekilde sosyal yardım kapsamında ödenmesi. 

 

10- Önceki düzenlemede unutulan ve adlarından hiç bahsedilmeyen Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Ayrıca Kıbrıs ve Kore Gazisi çocuklarına da ücretsiz seyahat kartı hakkı tanınmalıdır.

 

11- Memur olarak çalışan Şehit eşleri ile Gazi ve eşleri, anne, baba ve kardeşlerinin tayinlerinde başvuruların derhal değerlendirileceği ve herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan tayin isteklerinin gerçekleştirileceği yasal düzenleme yapılmalıdır.

 

12- Şehit ailerine bağlanan maaşlarda artış sağlanmalı ve en az asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir.

 

13- Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm Gazilere ÖTV’siz araç alabilme imkanı tanınmalıdır.

 

14- 3713 sayılı yasa kapsamında yer alan Malul Gazilere de 2. iş hakkı tanınmalıdır.Tedavi süreçleri devam eden malul Gazilerin bir çoğu 1. iş hakkını yakını için kullanmıştır. İlerleyen dönemde maddi sıkıntılardan dolayı iş arayışına giren Malul Gaziler iş bulamadıkları gibi, sosyal hayata adaptasyonda da zorluk yaşamaktadırlar. Malul Gazilere de 2. iş hakkı verilmelidir.

Yorumlar

Yorumlar