Yeni Bir Yasa Çalışması Şart | Gazi TV

Yeni Bir Yasa Çalışması Şart

Bu haber 18 Ağustos 2013 - 0:46 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
Yeni Bir Yasa Çalışması Şart

Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili yapılan yasa çalışmaları sorunları kısmen çözümlese bile halen bekleyen talep ve sorunlar bulunmaktadır. Özellikle terör Gazileri, Muharip Gaziler ve Malul sayılmayan Gaziler 6353 ve 6495 sayılı yasa çalışmalarında taleplerin gerçekleşmemesi nedeni ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır.

Son 1,5 yıl içerisinde Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen 6353 sayılı yasa ile 6495 sayılı yasalarla Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili olarak çocuk ciddi ve olumlu düzenlemeler yapılmış ve birçok mağduriyet giderilmiştir. Ancak bu yasa çalışmalarında maalesef terör Gazileri ile Muharip Gazilerin talepleri yer almamıştır. Bunun yanında başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanlar dışında yer alan ordu vazife malulleri, halen ortez, protez ve her türlü iyileştirici araç ve gereçten katılım payı muafiyetinden yararlanamamaktadırlar. Malul sayılmayan Gaziler mağdur bir şekilde kendilerine el uzatılmasını beklemektedir. Şehit yetimlerinin iş hakkında mağduriyetleri kısmen çözümlense bile feragat hakkının şartsız verilmemesi nedeni ile halen mağdur olan kardeşlerimiz bulunmaktadır.
 
 
   Burada sorunların temelden çözümlenebilmesi ve hakkaniyet gereği, 3. Bir yasa çalışması ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığınca aşağıda belirtilen taleplerin gerçekleşmesi için çalışma yapılacağına gönülden inanıyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.
 
 
 

YASA ÇALIŞMASI İLE DÜZENLENMESİ TALEP EDİLEN HUSUSLAR;

 


– Bütün Şehit yetimlerine ve Gazi çocuklarına iş hakkı verilmesi..


 


– Devlet Övünç Madalyası verilenlere Madalya Maaşı bağlanması.

 


– Sakatlık derecesine bakılmaksızın 3600 prim günü doldurulduğunda 15 yılda emeklilik hakkı.

 


– 3713 s.k. kapsamında bulunan Malul Gazilere 2. iş hakkının verilmesi.

 


– Er Gaziler ile Ordu Vazife Malullerine “Sözleşmeli Er” emsali aylık bağlanması. Rütbeli Harp ve Vazife Malullerine de emsal maaş bağlanması.

 


– Malul Sayılmayan Gazilere “Gazi” ibareli serbest seyahat kartı verilmesi ile aylık bağlanması.

 


– Vazife Malullerinin ortez, protez ve her türlü iyileştirici araç ve gereçte katılım payı muafiyeti ile 5434/45 kapsamında olan rütbeli Ordu Vazife Malulleri ile Polis Vazife Malullerinin memur olarak çalışabilmelerinin önünün açılması.

 


– Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm Gazilere ve Şehit yakınlarına ÖTV’siz araç alabilme hakkının tanınması.

 


– Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarlarının arttırılması.

 


– Bedelli askerlikten elde edilen gelirden tüm Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerine nakdi ödeme yapılması.

 


– Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılması ve Ücretsiz seyahat hakkında 25 yaş sınırının kaldırılması.


 


 


 


– Memur ve İşçi olarak çalışan Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerin kendileri, eş ve çocuklarının tayinlerinde kolaylık sağlayan düzenleme yapılması.


 


– Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarına Üniversiteye girişlerinde kontenjan ya da ek puan sağlanması.


 


– Görev Şehidi yetimleri ile Gazi çocuklarına da 1111 sayılı askerlik kanununda değişiklik yapılmak sureti ile askerlik muafiyeti getirilmelidir.


 


-Şeref aylıklarındaki farklılıkların giderilerek tüm Muharip Gazilere aynı miktarda şeref aylığı ödenmelidir.


 


-Yaşı 60 ve 80 arasında olan az sayıda bazı Muharip Gazilerimiz başını sokacak bir eve sahip değildir. Bu itibar ile TOKİ’den faizsiz konut kredisi hakkının yaşı 60’ı geçen ve evi olmayan Muharip Gaziler için tanınması önem arz etmekte olup, bu kriterlere uyan oldukça az sayıda Muharip Gazimiz bulunmaktadır.


 


-Muharip Gazi çocuklarına da iş hakkı tanınmalıdır. İşsiz ve işe ihtiyacı olan Muharip Gazi çocuklarının sayısı da fazla değildir.

Yorumlar

Yorumlar