Yasalar Uygulanmıyor, Yargı Tek Çözüm mü?

Yasalar Uygulanmıyor, Yargı Tek Çözüm mü?

24/12/2012 0 Yazar: Gaziler Net
Yasalar Uygulanmıyor, Yargı Tek Çözüm mü?

Gazimiz Sn. Salih KARABAŞ’ın 6353 sayılı yasaya istinaden 3713 sayılı yasa kapsamına girmek istediğini belirtir dilekçesine SGK tarafından verilen olumsuz yanıt ile Gazimizin sitemize iletmiş olduğu mesajı sizler için yayımlıyoruz.

 

  Değerli Şehit Ailelerim, Gazi kardeşlerim ve gazihaber.com sitesi takipçileri;


      Buradan sizlerin huzurunda Devletin tüm yetkili organlarına sesleniyorum. Şehit aileleri ve gazileri mahkemelerde süründürmek ve sürünmesini görmekten çok mu keyif alıyorsunuz? Sayın Başbakan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çıkarılan yasalar uygulanmıyor veya uygulama mercilerindeki makamlar terörü, terör bölgesini ve oradaki görevlerin ne olduğunu bilmedikleri için yanlış yorumlarla hatalı kararlar veriyorlar. Bu yaşananlara ferdi olarak yapabileceğimiz mahkemeye dava açmaktan başka hiçbir şey yok. SGK da ki yetkili kişiler veya kurullar karar veriyor, SGK da kurul öyle karar verdi gidin yargıda arayın hakkınızı deniliyor. Şehit ve Gazilerin haklarını arayacak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında bir Daire Başkanlığı kuruluyor sözde bizim haklarımızı arayacak ve oradan karşımıza bir çıkan şahıs (Oğuz Mete bey) siz haklısınız ama biz de memuruz SGK ayrı bir bakanlığa bağlı bir şey yapamıyoruz diyor. Aynı Daire Başkanlığında görevli Halkla İlişkiler uzmanı Nuray Hanım aynı şekilde siz haklısınız sizin gibi birçok operasyona gidiş dönüşlere ret verilmiş ama ayrı bir kurum biz bir şey yapamıyoruz diyor.  Sayın Başbakan ve Bakanlar çıkıp medyanın önüne Şehit Aileleri ve Gazilere şunları verdik, bunları verdik vatandaşı bilgilendiriyorlar. Ama biliyorum ki onlarda mevcut kanunların uygulanması ile ilgili birçok sıkıntıyı bilmiyorlar. Bizlerin sorunlarını iletecek makamlarda maalesef iletmiyor/iletemiyorlar. Şu ana kadar çevremde 6353 sayılı yasa için müracaat etmiş 5 kardeşim var ve hepsi ret.  Peki, bizler zaten mahkemelerde hakkımızı arıyorduk bu yasa neden çıkarıldı? Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı bizim haklarımızı aramayacaksa niçin kuruldu? Ben bu güne kadar emeklilik statüsü değişmiş bir kişi duymadım.

 

Şimdi size soruyorum Şehit Ailelerim, Gazi kardeşlerim ve gazihaber.com sitesi takipçileri;

 

Ben Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğünde Polis Memuru olarak görev yapmakta iken 18.11.1997 tarihinde alınan bir istihbari duyum üzerine Varto ilçesine yapılması muhtemel bir terör saldırısına karşı müdahale etmek için Özel harekat Şube Müdürlüğünden 10 personel ve 2 adet zırhlı araçla 18.30 sıralarında hareket ettik. Olumsuz hava ve yol şartlarının etkisiyle 14. Km’de geçirdiğimiz kaza sonucu yaralandım. Özel Harekât Daire Başkanlığının Kuruluş görev ve çalışma Yönetmeliği gereğince, asli görevimin Terör örgütlerinin meskûn mahal veya kırsal alandaki silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak olduğuna göre ekte paylaştığım SGK kararında “Yapılan incelemede sakatlanma olayınız, terör eylemlerinin önlenmesi, takibi veya etkisiz hale getirilmesi amacıyla ifa edilen görevler sırasında veya bu görevlere gidiş dönüşler esnasındaki kazalar sonucunda meydana gelmeyip, Varto ilçe emniyet Müdürlüğü personelinin yetersiz olması nedeniyle takviye olarak Varto İlçesine giderken içinde bulunduğunu aracın şarampole yuvarlanması sonucu meydana geldiği anlaşıldığından hakkınızda 3713 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanmasına imkân bulunmamaktadır.” denilmektedir. Yılda 10-15 defa ciddi terör saldırısına uğrayan bir İlçeye bir Özel Harekât timinin terör görevi dışında bir olaya gittiği hangi mantıkla karar verilebilir. Bu kadar yanlış karar veren kurulun ben niyetinden şüphe ederim. O bölgeyi, Özel Harekâtın ne görev yaptığını, terörün ne olduğunu bilmeyen SGK daki bir kurulun kararına nasıl mahkûm edilebiliriz.

 

Burada özellikle belirtmek istediğim terör mağdurları yanında vazife malulleri ve ordu vazife malulleri de haklarını alabilmek için mahkeme kapılarında sürünmeye itilirken devletin yetkili ağızları çıkıp Şehit Aileleri ve Gazilere haklar verdiklerini söylemeyi bırakıp her zaman olduğu gibi 6353 sayılı kanunun uygulamasında da mevcut haklarımızı elimizden almaya çalışan SGK’daki karar mekanizmasını doğru işler hale getirsinler. Hiç birimiz babamızın işinde bu hale düşmedik, attığımız yüzlerce, binlerce hatta onbinlerce mail’imize cevap verme nezaketinde bile bulunmayan devlet yetkilileri uludere’de ölen ve terör örgütünün paçavrasıyla gömülenlere bizden daha çok değer vermektesiniz.

 

Buradan Sayın Başbakan, ilgili Bakanlar, Şehit Yakınları Ve Gaziler Dairesi Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanına sesleniyorum. Ben şahsım adına verilen yanlış kararın Mahkeme ortamına kalmadan düzeltilmesi için gerekeni yapacağım. Ama bu böyle olmamalı yetkili makamlar hatalı karar veren kurum ve makamlar hakkında acil bir çözüm üretmelidir.

 

Tüm Şehit Aileleri ve gazilerimizi saygıyla selamlarım.

 

            Gazi Salih KARABAŞ

 

Yorumlar

Yorumlar