Yasalar Kağıt Üzerinde Kalmamalı! | Gazi TV

SON DAKİKA

Yasalar Kağıt Üzerinde Kalmamalı!

Bu haber 15 Eylül 2011 - 13:49 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Yasalar Kağıt Üzerinde Kalmamalı!

Gazihaber.com sitemizin kurucusu Gazi Üsteğmen Hamit YILDIZ’ın Şehit Aileleri ve Gaziler için çıkarılan bazı yasaların uygulanabilirliğiyle ilgili “Rencide Olmadan” başlıklı yazıyı yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

Rencide Olmadan…

 

     Devlet büyüklerimiz Gazilerimizin onur ve gururunu koruyarak, onları rencide etmeden mevcut haklarından yararlanabilmelerini sağlayacak yasal düzenlemeleri ne zaman hayata geçirecekler? Örneğin bir gazimiz bize ilettiği mail ile çocuğunu özel okula kayıt yaptırmak istediğini ve neticesinde başarılı olamayarak çocuğu ücretli olarak okuttuğunu iletmektedir.

 

     

     Bu acı sonucun altında yatan temel neden ise mevcut yasal düzenlemelerin uygulanmasını gösterir yönetmeliklerle desteklenmesinin yanında, İl ve İlçe bazında oluşturulacak Şehit ve Gazi birimleri ile uygulamaya işlerlik kazandırılmamış olmasıdır. Örneğin; bir Gazimiz çocuğunu dershaneye kayıt ettirecek diyelim. İl bazında oluşturulacak birime müracaatını yapmalı, dershane tercihlerini başvurusunda belirtmeli ve netice Gazimize ve kayıt için uygun görülen dershaneye bildirilerek işlem tamamlanmalıdır. Hatta her özel okul, dershane ya da kreş halihazırda okutmakta olduğu Şehit yakını ya da Gazi çocuğunu bu oluşturulan birime bildirerek kayıt altına alınmasını sağlamalı, dolayısı ile Gazimizin müracaatında derhal yerleştirme işleminin yapılmasının önü açılmalıdır. Aksi taktirde eğitim kurumları kontenjanımız dolu vs. gerekçelerle talepleri reddetmektedirler.

 

     

     Netice itibari ile, kanun ya da yönetmelik değişikliği Gazi hakları açısından tek başına yeterli değildir. Bu düzenlemeler; İl ve İlçe bazında oluşturulacak birimlerle desteklenmesi halinde uygulamada işlerlik kazanacaktır. Yani Şehit yakını ya da Gaziler, eğitim kurumları ile ilk kayıt aşamasında muhatap olmamalı, kayıt yapılmasına ilişkin yazı, ilgili birimce gönderildikten sonra kayıt işlemi gerçekleştirilmelidir. Her il ve ilçede farklı uygulamaları da bu durum sona erdirecektir.

 

     

     Gazi dernekleri ve vakıfları tarafından her yıl Ramazan ve Kurban bayramı gibi özel günlerde hayırseverler tarafından iletilen yardımlarda direkt olarak Şehit yakını ve Gazilerin hesaplarına yatırılmalıdır. Bu durum hem fiziksel açıdan sıkıntı yaşayan Gazilerimizin işini kolaylaştıracak, hem de Şehit yakını ve Gazilerin rencide edilmesinin önüne geçilecektir.

 

     

     Özel Hastanelerde Gazilerden herhangi bir katkı payı alınmaz denilmesine rağmen ben halen katkı payını ödemekteyim. Burada sorun belli bir yasal düzenlemenin yapılmış olması ile birlikte hastanede çalışan personelin bu yasal düzenlemelerden habersiz olmasıdır. Bütün özel hastanelere gönderilecek bir yazı ile çerçeveli şekilde bütün hastaların görebileceği bir yere “Hastanemizde Gazilerden Katkı Payı Alınmamaktadır.” yazısı astırılabilir.

 

     

     Genel olarak belirtmek gerekirse burada birkaç örnekte ifade etmeye çalıştığım husus; yasal düzenlemelerin salt kendi başlarına yeterli olmadığı, uygulama yönetmelikleri ve oluşturulacak birimlerle desteklenmesi gerektiği, ayrıca muhatap olan kurum ve kuruluşların yazı ile de mevcut düzenlemelerden haberdar edilmesinin hayati öneme sahip olduğudur.

 

     

     Gazilerimizin rencide edilmediği, haklarını başları dik ve Gazilik onur ve gururunun korunduğu bir zeminde alabildikleri güzel günleri görebilmek dileğiyle…

Yorumlar

Yorumlar