Yasadan Önce Yapılan Başvuru Olumsuz Sonuçlandıysa Ne Yapıla

Yasadan Önce Yapılan Başvuru Olumsuz Sonuçlandıysa Ne Yapıla

26/07/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Yasadan Önce Yapılan Başvuru Olumsuz Sonuçlandıysa Ne Yapıla

Yasanın yürürlüğe girmesinden önce iş hakkı kapsamında başvuru yapmış olup başvurusu olumsuz sonuçlanan bir kardeşimiz ile Görev Şehidi yakını bir ablamızın sorusu ve verilen yanıtlar aşağıda sunulmuştur.

Yasa Yürürlüğe Girmeden Önce Başvurdum Olumsuz Sonuçlandı. Ne yapabilirim?

 

En son vazıfe Şehitlerıyle ılgılı cıkan yasaya ıstınaden ben ve ablam ıcın bulunmuş oldugumuz kayamakamlıga ıstıhdamımızla ılgılı ıs basvurusunda bulunmustuk. 24.04.2013 tarıhınde ancak bana mail kanalıyla 24.07.2013 tarıhınde uygun degıldır dıye bır cevap geldı.

Anlayamadıgım konu bız basvuruyu sadece basbakanın acıklamalarından sonra yapmsıtık. Ancak bu sure zarfı ıcınde bu kanun tasarısı meclısten daha yenı gecemkle bırlıkte CUMHURBASKANI dahı onaylamadı vazıfe sehıtlerı ve malullerının kapsadıgı kanunu ancak bıze gelen cevap olumsuz oysakı benım abım 1996 yılında ızmır gazıemırde arkadası tarafından vurularak olduruldu ve vazıfe Şehıdı olarak gecıyor. Çunku ben askerden muaf tutuldum. Anneme malul olum maası baglandı. Tokı den 2004 yılında kredı kullanarak ev aldık suan ıcın butun haklardan yaralanmıs olsakta istihmamızla ılgılı olumlu cevap gelmedı.

Bu surecte ne yapmalıyız bılgı verebılr mısınız? Gerekırse avukat tutma durumumuz var mı ya da adlı yargı surecı dagabılır mı yanı mahkemeye basvursak mı ne yapamalıyız ınanın zor durumdayım ne yapacagımı bılmıyorum saygılarımla.

 

 

Yanıt: Değerli kardeşim, iş başvurusu yapmak için biraz aceleci davranmışsınız. Henüz yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmedi ki… Yasa yürürlüğe girdikten sonra bu kapsamda başvurular alınmaya başlayınca sitemizden duyurusunu yapacağız. Yasa yürürlüğe girdikten sonra yeni yasal düzenleme ile verilen hak kapsamında yeniden müracaat etmeniz halinde atamanız yapılacaktır. Yargı yoluna gitmeniz yersiz olacağı gibi bir sonuç ta elde edemezsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.

 

 

 

Kardeşim görev dönüşü araç kazası sonucu Şehit oldu, bu yasa bizi kapsıyor mu?

Ben şehit ablasıyım. Kardeşim 2003 yılında Kars’ın Kağızman ilçesinde askeriyenin suyunu bağlamak için gittikleri görev dönüşü aracın kaza yapması sonucu Şehit oldu. Son çıkan yasa ile iş hakkıdan yararlanabilir miyim? Tek kardeş mi yoksa iki kardeş mi yararlanabiliriz bu haktan? Cevap verirseniz çok sevinirim. Vazife malülü olduğumuz söylendi. Bakanlıkta iş başvurumuz var torba yasa bizi de kapsar mı? Teşekkürler…

 

 

Yanıt: Sizin durumunuzda olan görev Şehidi yakınları ile ilgili olarak yasal düzenlemede; “5434 sayılı Kanunun mülga 45 inci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen haller kapsamında vazife malulü sayılan; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının erbaş ve erler dahil askeri personeli ile Emniyet Teşkilatından Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personeli” kapsamında olanların “eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; ana, baba ve kardeşi yoksa eş veya çocuklarından toplam iki kişi; eş veya çocuğunun yoksa ana veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi, ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişi” ye iş hakkı verilmesi hüküm altına alınmıştır.


Bu kapsamda sizler de yasa düzenlemesi kapsamındasınız ve yukarıda belirtilen şekilde toplam 2 kişiye iş hakkı verilmiş bulunmaktadır. Yasa 3 ağustosa kadar Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girecektir. Müteakip 4 ay içerisinde uygulama yönetmeliği çıkarılacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi itibari ile atamalar başlayacaktır. Allah hayırlı uğurlu etsin. Saygılarımla.

Yorumlar

Yorumlar