Yasa tasarısına ilişkin ayrıntılar | Gazi TV

SON DAKİKA

Yasa tasarısına ilişkin ayrıntılar

Bu haber 10 Mayıs 2012 - 19:00 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Yasa tasarısına ilişkin ayrıntılar

Kamoyunda tartışma konusu olan ‘Şehit ve Gazilere İlişkin Yasa’ tasarısına hükümetten rötuş… Bu çerçevede, siviller için ‘şehit’ yerine ‘terör mağduru’ sıfatı kullanıldı. Tasarının adı da değiştirildi

 

Hükümetin hazırladığı ‘Şehit Yasası’ndan rahatsız olan MHP, bu tavrını soru önergesiyle ortaya koydu. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu: ‘Hangi siviller şehit kapsamına giriyor? Şehit kapsamına alınan siviller arasında  terör örgütüne yardım ve yataklık yapan ve çatışmalarda hayatını kaybeden teröristler de var mıdır? Şehit yakınlarına verileceği ifade edilen ikinci istihdam hakkından yararlanacak şehit yakınları kimlerdir? Evli olmayan şehitlerimizin aileleri de verilen ikinci istihdam hakkından yararlanacak mıdır? 
MAĞDURİYET GİDERİLECEK
Şahin, 2 Mayıs tarihli yanıtında çalışmaların halen sürdüğünü, bakanlıkların görüşüne göre taslağa son şeklinin verileceğini kaydetti. Terör mağduru sivillerin düzenleme kapsamına alındığını doğrulayan Şahin, ‘Bu suretle terör mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır’ vurgusu yaptı. Şahin, terör örgütü mensuplarının yasa kapsamında olmasının sözkonusu olmadığının altını çizdi. Şahin’in ekte sunduğu bilgiler özetle şöyle: 
YASA TASARISININ ADI DA DEĞİŞTİ
– Tasarıdaki en önemli değişiklik, bizzat adının değişmesi oldu. Daha önce ‘Şehit Yakınları ve Gazilere Tanınan Hakların Düzenlenmesi ile İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’ adıyla hazırlanan taslak, ‘Şehit Yakınları, Gaziler ve Terör Mağdurlarına Tanınan Hakların Düzenlenmesiyle İgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTasarısı Taslağı’ adını aldı.
– Terör olayları sonucu ve terör olaylarının etkisiz hale getirilmesi için ifa edilen göreve gidiş-gelişlerde meydana gelen kazalar sonucu mağdur olanlar, hayatını kaybedenler yasa kapsamana alınıyor. 
– Tasarıda, terör nedeniyle yaşamını yitiren kamu görevlileri ve askerler için ‘şehit’, malul olanlar için ‘gazi’ ifadesi kullanılıdı. Siviller için ise ‘terör mağduru’ ifadesi tercih edildi.

Tanım ayrı haklar aynı
– Tasarıda, sivillere dönük ifade biçimindeki ince ayara karşılık, haklar konusunda ayrım yapılmadı. Şehit-gazi yakınlarına tanınan kamuda iki istihdam hakkı, sivillere de tanındı. Buna göre, terör mağduru sivil yada şehit olan kamu görevlisi evliyse onun eşi veya çocuğuyla varsa kardeşi kamuda istihdam edilecek. Ancak terör mağduru sivil ya da şehit kamu görevlisi bekar ise bir kardeşi memur olacak, diğer kardeşi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda görevlendirilecek.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/siviller-icin-sehit-degil-teror-magduru-tanimi–115087h.html

Yorumlar

Yorumlar