Yasa Mağdurları | Gazi TV

Yasa Mağdurları

Bu haber 03 Nisan 2013 - 12:56 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
Yasa Mağdurları

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Rafet KELEŞ’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz…

X. SOSYAL GÜVENLİK HAKLARIA. SOSYAL GÜVENLİK HAKKI Madde 60-Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.B. SOSYAL GÜVENLİK BAKIMINDAN ÖZEL OLARAK KORUNMASI GEREKENLER Madde 61-Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

Yaşlılar, Devletçe korunur.Yaşlılara Devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir.

Devlet, korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırılması için her türlü tedbiri alır.

Bu amaçlarla gerekli teşkilat ve tesisleri kurar veya kurdurur.

Yukarıda yazan metin Anayasa’dan alıntıdır.Gayet açık olmasına rağmen,yasa uygulanmadığı için,yukarıdaki madde kapsamına girenler yıllardır mağduriyet yaşıyorlar. Bu mağduriyetleri gidermek içinde,3713-2330-6353 numaralı yasalar çıkmıştır.

Peki bu yeni yapılan yasalar sorunları çözdü mü ?

Hayır. Çünkü her çıkan yasa,sadece belli kanun maddelerinden yararlananları kapsadığı için,bu kanun maddesi dışında kalanların mağduriyetleri devam ediyor.

Örnek verecek olursak,Ordu Vazife Şehit ve Malülleri,operasyon haricindeki olaylardan dolayı hayatını kaybettiği veya sakat kaldıkları için,5434 Sayılı Emekli Sandığı kanununa tabii tutuluyorlar. Dolayısıyla Tazminat,İş,Konut Kredisi başta olmak üzere bir çok haktan mahrum kalıyorlar. Buna rağmen her “YENİ” diye yapılan kanun 3713 ve 2330 sayılı kanun kapsamında olanları kapsıyor,dolayısıyla 5434’e tabi olanlar,bu “YENİ” kanunlarda kapsam dışında kalıyorlar.

Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Henüz 20 yaşımda Devletim bana dediki “Vatan borcun var gel” ,salak gibi kalktım gittim,G.doğuya yolladı,”savaş benim için,gerekirse öl” dedi. Savaştımda,ama ölemedim,vuruldum sakat kaldım,ölü bir ayakla yaşamaya mahkum edildim. Gazimiyim,HAYIR,çünkü beni vuran silahı Terörist değil,Uzman çavuş tutuyordu.Devletimin kanunları kısaca şunu diyor : “Ölmen,sakat kalman önemli değil,seni kimin vurup,sakat bıraktığı önemli,sakat bırakan terörist olsaydı tazminat,iş,konut kredisi verirdim ama şimdi vermem diyor,niye diyorum,”masraf olur” diyor.

Ben sakat kaldım,ya kaza sonucu hayatını kaybedenler,ya onların geride bıraktıkları,evli olanlar,çocukları olanlar ? Birde onları düşünün,kendinizi onların yerine koyun. Gencecik yaşında ufacık çocuklarıyla,ortada kalan dul kadınları düşünsenize,o çocuklarla ne yaparlar,nasıl hayatlarını devam ettirirler,hiç düşündüğünüz oldu mu ?

Devlet düşünüyor,bu gibi olayları yaşayanlara Devlet önerdiği çözüm şu : Sizin olayınız ….. kanun kapsamına girmediği için,hak sahibi değilsiniz. Hak sahibi olmak istiyorsanız mahkeme yolu açık,gidin dava açın. Türkçesi şu : Kanunu koyan benim,olayınız operasyon esnasında olmadığı için size hak filan veremeyiz,mahkemeyede gitseniz hiçbirşey alamazsınız,Devlete boşuna masraf oluyorsunuz,kısaca sürünün,ne haliniz varsa görün. Kendisi için ölen veya sakat kalanlara Devletin yapacağı muamele böylemi olmalı ?

Bugün dikkatimi çeken birşeyi paylaşmak istiyorum sizlerle.”T.B.M.M Genel Kurulunda,Gündem dışı üçüncü sözü, İstanbul surlarının bakımsızlık sorunu hakkında Mardin Milletvekili Erol DORA aldı.”Bu notu Twitter’da okudum,Mardin’in,G.Doğunun, bizlerin bu kadar sorunu varken,Mardin Milletvekili İSTANBUL’un surlarının bakımsızlığından rahatsız olmuş.Bunun yorumunuda sizlere bırakıyorumSonuç olarak kanunlar T.B.M.M.’den çıkıyor.Allah,bu kanunları yapanlara VİCDAN,MERHAMET,GÖRMEK İÇİN GÖZ,HİSSETMEK İÇİN RUH versin. Belki o zaman bizim gibileri fark ederlerde,bir düzenleme yaparlar.SAYGILARIMLA,
 Rafet KELEŞ

Yorumlar

Yorumlar