Yasa Çalışmasına İlişkin Hangisi Doğru? | Gazi TV

Yasa Çalışmasına İlişkin Hangisi Doğru?

Bu haber 13 Temmuz 2013 - 10:58 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Yasa Çalışmasına İlişkin Hangisi Doğru?

Acaba Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezi tarafından yapılan ve Optimushaber.com internet sitesinde yayımlanan açıklamalardan hangisi doğru? Genel Merkezin çalışmaları neticesinde Şehit Aileleri ve Gazilerin haklarıyla ilgili eksikliklerin giderilmesi için yasal düzenlemenin ekim ayında görüşüleceği mi? Yoksa bu haberden birkaç gün sonra yasalar onaylanınca, ekim ayına ertelenen yasa görüşmelerinin Genel Merkezin yoğun çalışması ile görüşülüp onaylandığı mı? Özel öğretim kurumları ile ilgili yasa tasarısında 83. madde olarak görünen, harp ve vazife malullerine de bu hakkı tanıyan yasal düzenlemenin halen görüşülüp onaylanmamasına rağmen, bu hakkın verildiğine dair açıklama mı doğru?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinde Şehit Yakınları ve Gazilerimize Tanınan Haklar başlığı altında bile duyurulmayan ve halen Mecliste görüşülerek onaylanmayan bu madde, Genel Merkez tarafından neden görüşülerek onaylanan maddeler içerisinde sayıldı? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere ulaşmak için tıklayınız>>>

 

Sosyal Güvenlik Destek Primi muafiyeti genişletilerek, 5434/56 ile 5434/64 kapsamında olan harp ve vazife malullerine Sosyal Güvenlik Destek Primi muafiyeti getirilmektedir. Bütün vazife malullerine (5434/45 madde metninde sayılmamış) bu hak veriliyormuş gibi açıklama yapılması da oldukça manidardır…

 

Geçtiğimiz sene yine yapılan 6353 sayılı yasa çalışması öncesi seçim arefesinde delegeler daha çok “dere geçilirken at değiştirilmez” söylemi çerçevesinde dernek genel merkezi yönetimine bir şans daha verildi. Fakat yasa çalışmasında camiamızın çoğu talebi yer almadı. Hatta bu yasa çalışmasında Genel Merkez tarafından “Ordu Vazife Malullerinin parasal talepleri süreci tıkamaktadır” ifadesi ile şubelere bilgilendirme bile yapıldı.

 

Öyle bir şey ki, şu an verilen bütün hakların sadece Genel Merkezin çabaları ile olduğunu belirtir ifade de konuya yaklaşımın vehametini gözler önüne sermektedir. Onlarca Şehit ailesi derneği, Şube Başkanlarının çalışmaları, Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin taleplerini bireysel olarak iletmeleri, yıllardır Ordu Vazife Malullerinin taleplerini dile getiren kardeşlerimizin çabalarının bu süreçte hiç mi katkısı olmadı?

 

Bunun yanında yasa çalışmasının yapıldığından bizlerin de haberdar olduğu bir zaman diliminde, 12.12.2012 tarihinde Genel merkezin şube başkanlarını da çağırmak sureti ile Ankara’da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna teslim edilen 6 maddelik talep listesinde yer alan ilk 3 maddenin; 

 

 

 

A-Ordu Vazife Malûllerinin durumlarının iyileştirilmesi, 

B-Ordu Vazife Malûllerine faizsiz konut kredisi sağlanması. 

C-Ordu Vazife Malûllü kapsamındakilere iş hakkının verilmesi.” taleplerinin olduğunu görüyoruz. 

 

 

Yani yasa çalışmasının yapıldığı ve Afyon Şehitleri yakınlarının hiçbir haktan yararlanamadığının basına yansıması sonrası Sn. Başbakanın 16.10.2012 tarihinde verdiği talimatla gereken işlemin yapılacağına ilişkin açıklamasından yaklaşık 2 ay sonra Plan ve Bütçe Komisyonuna 6 maddenin iletilmesi ve ilk 3 maddenin Ordu Vazife Malulleri ile ilgili olması hususunu dikkatinize sunuyoruz.

 

 

Terörle Mücadele Gazilerinin geçtiğimiz yıl 6353 sayılı yasa ile çalışması ile beklediği talepler gerçekleşmedi. Gazilerimiz 1 yıl Genel Merkeze bu konularda bir şeyler yapılabileceği ümidi ile şans verdi. Ancak son yapılan yasa çalışmasında görülüyor ki, maalesef terörle mücadele Gazileri yine unutuldular… Yapılan açıklamada taleplerin ekim ayında görüşüleceği belirtiliyor… Bu saatten sonra bu açıklamayla ikna olacak var mıdır acaba? Ben hiç zannetmiyorum…

 

 

Ayrıca derneğin amacı sadece yasa çalışmaları ile yeni haklar kazanmak değil, bunun yanında üyelerini iş sahibi yapacak, ev sahibi yapacak, sosyal imkanlar yaratacak projeler geliştirmek olmalıdır. Üyelerinin her sorununda yanında olan bir Genel Merkez hayal ediyoruz. Afyon patlamasından sonra “Gitsin dava açsınlar” diyen değil, avukatlarını harekete geçirerek camianın sorunlarını göğüsleyen, onların derdini derdi bilecek bir Genel Merkez hayal ediyoruz. Değerli kardeşlerim, bu hayallerin gerçekleşmesini “Olağanüstü Genel Kurul Seçimi”nde vereceğiniz oylarla sizler belirleyeceksiniz.

 

 

 

                                                                                     Hamit YILDIZ

                                                                                     Gazi J. Ütğm.

                                                                                     Gazihaber.com

 

 

(Burada ayrıca belirtmek gerekir ki, elçiye zeval olmaz, değerli Manisa Şube Başkanımızın önderliğinde kurulan Optimus Haber internet sitesinin, Genel Merkez tarafından gönderilen bu haberleri yayımlaması aynı düşüncede olduğu anlamına gelmemektedir. Bizim haberlerimizde eleştirdiğimiz hususlar Genel Merkez tarafından gönderilen haber içeriğine ilişkindir.)

 

 

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI İLE İLGİLİ HENÜZ MECLİS TARAFINDAN GÖRÜŞÜLEREK ONAYLANMAYAN MADDE;

MADDE 83- 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanununun 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Belirlenen oranın en az 2/3’ü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığınca müştereken belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Kanunun 56 ncı, mülga 45 inci ve 64 üncü maddeleri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesi kapsamında harp veya vazife malulü sayılanların ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklar için kullanılır.”

 


 

 

 

Yorumlar

Yorumlar