Yapılması Planlanan Yasal Gelişmeler. | Gazi TV

SON DAKİKA

Yapılması Planlanan Yasal Gelişmeler.

Bu haber 01 Kasım 2011 - 12:55 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Yapılması Planlanan Yasal Gelişmeler.

Şehit Aileleri ve Gaziler için yapılması planlanan yasal gelişmelerin ayrıntıları gelmeye başladı.

 

Genelkurmay Başkanlığı, şehit aileleri ve gazilerle görüşerek, “Sosyal haklarının düzeltilmesi” için hükümete bir öneri hazırladı.

Buna göre, şehit (vazife malulü) erbaş ve erlerin anne-babasına aylık bağlanmasında malullük / muhtaçlık şartının kaldırılması, terörle mücadelede yaralanan veya sakat kalan personelin derecesine bakılmadan, ilaç, tedavi, sağlık hizmetlerinden kısıtlama olmaksızın ve ücret alınmaksızın yararlanmasının sağlanması, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile verilen iş hakkının biri eş ve çocuklar, diğeri kardeşlerden biri olacak şekilde iki kişiye çıkarılması öneriliyor.

MAYININ MENŞEİNE BAKILMASIN

Genelkurmay’ın hazırladığı öneride, “Dost mayını” olayları da düşünülmüş. Vazife ve harp malullüğü aylıklarının artırılması istenen öneride, “Mayın, patlayıcı madde, el yapımı patlayıcı maddelere bağlı olarak gelişen şehadet ve maluliyet olaylarında, mayının menşeine bakılmaması” teklifi yer alıyor. Mevcut durumda, TSK’nın mühimmatıyla yaralanan ya da ölen er / erbaşlar, 2330 sayılı kanuna tabi olurken, teröristlerin döşediği mayın sonucu hayatını kaybedenler ya da yaralananlar ise 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na tabi oluyor. Terörle Mücadele Kanunu’na tabi olanlar, emsal maaşın yanı sıra faizsiz konut kredisi ve kira yardımı gibi haklardan yararlanırken, 2330 sayılı kanundan faydalananlar sadece emsal maaş alabiliyor.

MADALYA SAHİPLERİNE VIP SALONU

Harp ve vazife malulü “bekar” personelin anne babasına ödenen aylık oranının yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılmasını isteyen Genelkurmay, malul gazilerden yükseköğretimde katkı payı ve ikinci öğretim ücreti alınmaması, SGK eğitim yardımının yükseköğrenime devam eden gaziler, şehit ve gazi eşleri ile üniversite sınavına hazırlanan şehit ve gazi çocuklarına da yapılması, vazife / harp malullerinin ortez, protez vb. ihtiyaçlarının katılım payı alınmaksızın ve kısıtlama getirilmeksizin karşılanmasının sağlanmasını ve Devlet Övünç Madalyası sahibi şehit yakınları ve gazilerin havaalanı VİP salonlarından yararlandırılmasını” önerdi.

BAKIM YARDIMI ARTIRILSIN

Bakıma muhtaç malullere ödenen bakım yardımının artırılmasını isteyen Genelkurmay’ın hazırladığı çalışmada, “Bakıma muhtaç malul gazilerin ev içi ve dışı hayatını kolaylaştırıcı malzeme ve tadilatların devletçe karşılanması, vakıf üniversitelerinde şehit ve malul gazi çocukları ile malul gazi personele burslu kontenjan sağlanması için yasal düzenleme yapılması, özel öğretim kurumlarında mevcut şehit gazi çocuğu kontenjanlarının kullanılma durumuna ilişkin takip ve kontrolü sağlayacak bir düzenleme yapılması, şehit ve gazi çocuklarına ilk ve ortaöğretimde sınavsız olarak bursluluk hakkı verilmesi” talip edildi.

İKİNCİ EMEKLİLİK HAKKI

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan gazilere uygun işler verilmesini isteyen Genelkurmay, özür oranı yüzde 40’ın altında olan gazilere erken emeklilik hakkı tanınması, yüzde 30 ile 39 arası ise 20 yıl, yüzde 20 ile 29 arası ise 22 yıl, malulen emekli olup ikinci kez kamu görevlisi olarak işe başlayan malul gaziler için ikinci emeklilik düzenlemesi yapılması, kamu personeli alımlarında KPSS puanına yüzde 10 ekleme yapılarak şehit ve gazi yakınlarına ayrıcalıklar verilmesini önerdi. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında ataması yapılan şehit / malul gazi yakınlarının emeklilik hakkı kazanmadan vefatı halinde hakkın tekrar kullandırılması istenen çalışmada, “Malul gazilerin eşleri ile şehitlerin eşleri, çocukları ve anne, babalarından sağlık hizmetleri katılım payı alınmaması, şehit / gazi ailelerine yakıt ödemesi / indirimi yapılması,

ŞEHİT VE GAZİ İŞLEM BİRİMLERİ

TSK’nın örütbağ yayınında yer alan bilgilendirmede, şehit aileleri ile gazilere sağlanan hakların iyileştirilmesi maksadıyla, Genelkurmay Başkanlığı’nca çeşitli zamanlarda teklifler yapıldığını, bu tekliflerin bir kısmının yasalaştığını, bir kısmının ise yasa teklifi olarak ilgili makamlara gönderildiği belirtildi. TSK bünyesinde, şehit aileleri ve gaziler ile yakından ilgilenmek ve sorunların sistematik şekilde aktarılmasını sağlamak maksadıyla, garnizon komutanlıkları bünyesinde şehit gazi işlem birimleri kurulduğu da kaydedildi.

Kaynak: http://www.askerhaber.com/haber/5394/mayin-menseine-bakilmasin.html

Yorumlar

Yorumlar