Verilen Sözler Fos Çıktı | Gazi TV

Verilen Sözler Fos Çıktı

Bu haber 09 Ocak 2013 - 10:27 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Verilen Sözler Fos Çıktı

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın; TBMM Genel Kurulunda dile getirdiği Şehit aileleri ve Gazilere verilen sözlerin fos çıktığına ilişkin basın açıklaması aşağıda sunulmuştur.

 

BASIN AÇIKLAMASI  (9OCAK 2013)

 

Torba tasarı ile ilgili TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şehit aileleri ve gaziler ile emeklilerin sorunlarınıgündeme getirmiştir.

 


ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE VERİLEN SÖZLER FOS ÇIKMIŞTIR

 


Tasarıda; gaziler ve şehit yakınlarının ilave ücret alınmaksızın özel hastanelerden yararlanabilmeleri için aranan kamu sağlık birimlerince sevk edilme şartı kaldırılmaktadır.


 


Şehit aileleri ile gaziler ve malullerin birçok sorunu bulunmaktadır. Onlara geniş imkânlar sunulacağı sözleri verilmesine karşın, yerine getirilmemiştir. Bu konuda Temmuz ayında Torba kanunda yapılan düzenlemelerin kapsamı çok sınırlı tutulmuştur. Bu Kanuna alınmayan diğer konuların Ekim ayında komisyonda değerlendirme sözü verilmiş, ancak üç aydan fazla süre geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.


 


Şehit yakınlarına ikinci iş hakkı tanınmakla birlikte hala uygulamaya geçilmemiş olup, bu hakkın kullanımına dair yine sorunlar yaşanacaktır. Zira, Şehit yakını olup, emekli olduğu yada iş istemediği için yararlanmayacaklara verilen hak kullanılamayacaktır. Gelin bu tasarıda bu olumsuzluğu giderelim. Şehidin anne ve babası ile kardeşlerinin emekli, yaşlı ya da çalışıyor olması veya çalışmak istememesi gibi nedenlerle ikinci iş hakkının kullanılma durumu yoksa bu hakkı şehit çocukları kullansın.


 


Yine Şehit aileleri ile gaziler ve malullerin aylıklarının iyileştirilmesi, haklarının genişletilmesi ve aralarındaki adaletsiz ve ayrımcı uygulamaların giderilmesi gerekmektedir.


 


Askerlik yaparken terörle mücadele dışı bir görev esnasında şehit olanların ailesine “oğlunuz şehit değil” demek ve haklardan yararlandırmamak büyük haksızlıktır, ayıptır.


 


Görüştüğümüz bu tasarıya;


          Şehit yakınları ve gazilerin aylıklarının iyileştirilmesi,


          Anne ve babaya ayrı ayrı en az asgari ücret tutarında aylık bağlanması,


          Şeref aylığının hiçbir şarta bağlı olmaksızın eksiksiz ve tam olarak ödenmesi,


          Devlet övünç madalyası verilenlere Şeref Aylığı bağlanması,


          Gazilere de ikinci iş hakkı ve faizsiz konut kredisi hakkı tanınması,


          Emniyet ve ordu vazife şehitleri ve malullerinin de haklardan yararlandırılması,


          Harp ve vazife malullerinin kullandıkları ortez-protez, araç-gereç, ilaç ve tıbbi malzemenin hiçbir kısıtlama olmaksızın ve katılım payı alınmaksızın karşılanması,


gibi belli başlı hususların konulması mümkündür.


 


Gelin hep beraber bir yiğitlik yapalım. Şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin, gazilerimiz ve malullerimizin bu sorunlarına çözüm getirelim. Bunlar öyle uzun çalışmayı gerektirmez. Hükümete diyorum ki, artık insanımızı kandırmayı bırakın, sözünüzü tutun.

Yorumlar

Yorumlar