İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vazife Malulü, Gazi ve Şehit Yakınları

Son güncelleme tarihi

Vazife Malulü, Gazi ve Şehit Yakınları

Ordu Vazife Malulü Üsteğmenimiz Sn. Kemal ÖZKAN’ın yazısını sizler için yayımlıyoruz.

   Yapılan kanunular da başlıktaki terimlere çok dikkat edilmelidir.Çıkarılan kanunlarda zaman yer ve olay belirtilerek adeta kişiye özel kanun haline getirilmektedir.Her olaya ayrı bir kanun hazırlama gereği duyulmakta böylece gerçek hak sahibi olanlar mağdur duruma düşmektedir.Afyonkarahisar ve Reyhanlı örneğindeki gibi.


   Vazife malülü ve gazi bizzat görevileri nedeniyle yaralanan ve sakat kalan kişiler, Şehit ise  hayatını kaybedendir.


   Çıkarılacak veye düzenlenecek kanunlarda vazife malülü ile eşi ve çocukları ,Gazi ile eşi ve çocukları , Şehitin eşi çocukları , anne- babası asıl hak sahibi olmalıdır.


   Gerçek hak sahiplerine de toplumdaki saygınlığı sağlanmalıdır.Toplumda bedavacı  ve bir kambur gibi görülmemelidir.


   Vazife malülü ,Gazi ve şehit hakları verilirken bunlar arasında ayırım yapılması mağduriyetlerin artmasına neden olmaktadır.


   Şöyle anlatayım : 2011 den önce olan olaylar kapsam dışı, göreve giderken ayrı, görev başında ayrı, düşman mermisiyle olursa ayrı, dost mayınıyla olursa ayrı, nöbette ayrı , tatbikatta ayrı, uçarken ayrı, dalarken ayrı, paraşütte ayrı…bunları çoğaltmamız mümkün.


   Bu nedenle yaralanmış sakat kalmış  TSK’da görev yapamaz raporuyla malül olarak emekli edilmiş kişiler arasında maddi olarak maaş kayıpları iki hatta üç kata kadar çıkmaktadır.Verilen haklardan bir kısmı faydalanırken bir kısmı kapsam dışında kalmaktadır.


   Bu nedenle bunlar aynı çerçevede ele alınmalı tek çatıda toplanmalıdır.Malül olmayanda malül olduğunda hangi katogoriye gireceğini hangi haklardan yararlanacağını bilmeli hak aramak için mahkeme mahkeme dolanmamalı hakları bağlı olduğu kurum tarafından sağlanmalıdır.


   Yapılacak düzenlemelerde göz önüne alınması dileklerimle.


                                                                                                    Kemal ÖZKAN

 

                                                                 Ordu Vazife Malülü Üsteğmen

 


Yorumlar

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir