Vazife malulleri engelli mi? Gazi mi? | Gazi TV

Vazife malulleri engelli mi? Gazi mi?

Bu haber 03 Aralık 2012 - 13:41 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Vazife malulleri engelli mi? Gazi mi?

Sitemiz köşe yazarlarından Gazimiz Sn. Rafet KELEŞ’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

   Bugün 3 Aralık,Dünya engelliler günü ve ülkemizde 8-9 milyon engelli olduğu söyleniyor. Oysa gündelik yaşamımızda,çevremize baktığımızda kaçını görebiliyoruz ? Tanıdıklarımız varsa bile onların sadece varlığını biliyoruz,bilme sebebimiz ise ya akrabamız olduklarından ya da komşu…


   Engellilerin hayata atılma konusunda zaman zaman devletin girişimleride oluyor,buda genelde işyerlerindeki engelli istihdamı konusunda oluyor ama yeterlimi,tartışılır. Gelişmiş ülkelerde Bedensel engeli olan insanlar gündelik yaşamdan kopmayıp sokaklarda gezerken hatta seyahatlere çıkıp dünyayı gezebilirken,bizdekiler sokağa dahi çıkamıyor,çünkü onların sokaklarda rahatça gezebilecekleri kaldırımlar,yollar yok,binaların,işyerlerinin hatta kamu binalarının girişleri ve iç mimari yapıları maalesefki bedensel engelli vatandaşlarımızın girip çıkması için uygun değil. Oysa yolları, kaldırımları,parkları AVM’leri vb gibi herkesin gidebilecegi yerleri yapmak için milyarlarca lira harcanırken, Engelli vatandaşlarımız kimsenin aklına gelmiyor. 364 gün boyunca kimsenin aklının ucundan dahi geçmeyen Engelliler,sadece 3 Aralık günü manşetlere çıkıyor,haber oluyor,4 Aralık günü kimseden çıt çıkmıyor.


   Çok önemli bir konu daha var. Askerlik görevini yaparken çeşitli kazalar geçirip sakat kalan insanlarımızda var. Vatan borcunu öderken kaza sonucu sakat kalan yani ENGELLİ olan vatandaşlarımızda çok ciddi sorunlarla boğuşuyorlar. Ama uğruna ENGELLİ kaldıkları Devlet maalesefki onlarla ilgilenmemekte,onlara sahip çıkmayıp,kaderleriyle başbaşa bırakmıştır. Özel sektöre özürlü ve hükümlü istihdamı için kanun çıkaran Devlet,kendisi için sakat kalan insanlar için maalesefki aynı duyarlılığı göstermemektedir. Devlet icin bu kişiler sadece masraftır,tasarruf yapılması gereken kalemlerden sadece biridir. Milli gelirin yıllık 12-13.000 dolar olduğu söylenen ülkemde, Devlet,kendisi için sakat kalan insanlara verdiği değer bile bu rakamların bile çok çok altındadır. Devlet için onlar ne GAZİDİR nede ENGELLİ,onlar sadece ORDU VAZİFE MALÜLÜDÜR. Hiçbir hakları,değerleri yoktur, ne GAZİLER için çıkan kanundan yararlanabilirler nede engelliler için çıkandan. Devletin,artık bu insanlara sahip çıkmasının,özlük haklarına kavuşturmasının zamanı geldide geçiyor bile.


   Birileri bu sese kulak vermeli,bizlerde hep beraber haykırmalıyız var oldugumuzu arkadaşlar. Hep birilerinin birşeyler yapmasını beklereseniz hiçbir şey değişmez,birşeylerin değişmesini istiyorsanız çaba göstereceksiniz,değişimin içinde olursanız değişim olur,yoksa aynı yerde sayarsınız. Ne kadar daha susacaksınız,var olan maaşınızda elinizden alındığında mı ?


   Saygılarımla


   Rafet KELEŞ

   Ordu Vazife Malulü

Yorumlar

Yorumlar