Uygulanmayan Mevzuata Akılcı Bir Öneri | Gazi TV

SON DAKİKA

Uygulanmayan Mevzuata Akılcı Bir Öneri

Bu haber 22 Temmuz 2012 - 10:21 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Uygulanmayan Mevzuata Akılcı Bir Öneri

Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Yakınlarına yönelik yürürlükte olan ve mevcut haklarını belirleyen kanun, tüzük, yönetmelik vs.’nin yetkililerin uygulanmasından imtina etmemeleri için akılcıl bir öneriyi Sn. Leman ÇELİK sitemize iletmiştir. Sn. ÇELİK’in yazısını sizler için yayımlıyoruz.

         Son zamanlarda, Şehit yakınları ve Gaziler için kanunlar ve yönetmeliklerce Devlet yönetiminin verdik dedikleri hakları maalesef ki kişisel hırsları nedeniyle yetkililerin/işletmecilerin pek çoğu uygulamamaktadır. Ne kadar kanun yönetmelik çıkartılırsa çıkarsılsın öncelikle bu sorunun çözümü acilen zaruri bir şart ve ihtiyaç olmuştur.



         Hangi Şehit yakını ya da hangi Gazi ve Gazi yakını herhangi bir durum karşısında kaldığında ve bir durum ortaya çıktığında daha ilk söylediğinde ya da ilk başvurusunda bırakın saygıyla minnetle karşılanmayı aşağılanarak hor görülerek koltuk ve makam sevdalılarınca terslenmemiştir?



          Yönetmelik, kanun var dediğiniz zaman ise ‘yapmadığım yerine getirmediğim zaman herhangi bir yaptırımı yok’ diye, Hangi Şehit yakını ya da hangi Gazi ve Gazi yakını terbiyesizce bir cevapla karşılaşmamıştır? Evet bizler ödediğimiz bedeller yetmezmiş gibi bir de bu terbiyesizliklere katlanmak zorunda kalıyoruz. Sonuçta ağalar yapmadığı zaman onlara hiç bir şey yapan yok. Evet ağalar kendilerine hiç bir şey yapılmadığından güç almaktadırlar. Artık buna bir son vermek lazımdır.

          Yapılacak olan bir kanuni düzenlemeyle KABAHATLER KANUNUNA bir madde eklenerek bu ağaların önüne geçme zamanı artık gelmiştir. Sayın Başbakanımızın ve Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın öncelikle bu durumu düzeltmeleri halinde pek çok mağduriyetimiz artık bitecektir. İlk ve öncelikli olarak bu düzenlemenin yapılması gereklidir. Yoksa kimsenin umurunda değiliz.



          Kabahatler kanununa göre İdari Yaptırım uygulanmasına karar verme yetkilisi “Kanunda açık hüküm bulunmayan hallerde ilgili kamu kurum ve kuruluşun en üst amiri bu konuda yetkilidir”  denmektedir.

 

           Kısaca belirtmek gerekirse;



           “Şehit yakınları, Gaziler ve Gazi yakınlarıyla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletince çıkartılmış olan kanun yönetmelik ve genelgeleri uygulamayan kamu görevlilerinin bu eylemi bilerek ve kast yoluyla işleyenler hakkında  yerine getirmedikleri iş ve eylemlerden dolayı kendi şahıslarından 5.000TL. (BEŞBİN) idari para cezası uygulanması (taksitlendirilmeksizin) yerine getirilmesi hususunda en üst amirlerce her türlü tedbir alınacaktır. Şehit yakını Gazi ve Gazi yakınlarıca yapılacak her türlü ihbar ve şikayetler bekletilmeksizin anında incelenecek  15 günlük bir süre içerisinde ilgili kamu görevlisine  yaptırım uygulanacaktır. Kamu görevlisinin aynı kabahati tekrarlaması halinde görev yeri değişikliği için gerekli işlemler  yapılacaktır”  İbaresinin eklenmesi keyfiyetleri sona erdirecektir.



           Ayrıca yine Kabahatler kanununa göre, tüzel kişilerce de, kanun yönetmelik ve genelgelere istinaden Şehit yakınları Gaziler ve Gazi yakınlarınca yapılan başvurulara aykırı davrananlara  yerine getirmeyenlere de  50.000TL. (ELLİBİN) para cezası uygulamasına, en üst amirin konuyla ilgili başvuru ve şikayeti 15 gün içerisinde karara bağlayarak yaptırım uygulanmasına karar vermesi, ibaresinin eklenmesi de keyfiyetleri tamamen ortadan kaldıracaktır.



           Tüzel kişilikten kasıt dershane, özel okuldur, özel hastane özel kreş yani yönetmeliklerde kanunlarda  belirtilenlerdir.



           Yaptırım gücü olmayacaksa hiç bir yönetmelik çıkartılmasın. Çünkü kamu görevlileri ve tüzel kişilerce zaten uygulanmıyor. Şehit yakınları Gaziler ve yakınları her başvurularında ilgili kanun ve yönetmeliklere uymayan  yetkililerce ve tüzel kişilerce   kepaze edilmekten bıktı.

 

               Saygılarımla

           Leman ÇELİK

Yorumlar

Yorumlar