Uygulama Yönetmeliklerini Bekleyelim | Gazi TV

SON DAKİKA

Uygulama Yönetmeliklerini Bekleyelim

Bu haber 12 Temmuz 2012 - 14:13 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Uygulama Yönetmeliklerini Bekleyelim

Değerli Arkadaşlar,

6353 sayılı bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına ilişkin kanun Sn. Cumhurbaşkanımızca onaylanarak resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

 

Ancak bu süreçten sonra yoğun olarak gelen sorulara cevap verebilmek açısından bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördük.

 

Kanunlar genel çerçeve çizerler ve ayrıntılar, başvuru usul ve esasları, yönetmeliklerle belirlenir. Bu çerçevede 2. İş hakkına ilişkin başvuru usul ve esasları çerçevesinde iş hakkını düzenleyen  “Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit Ve Malul Olanların Yakınlarının Ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında İstihdamı Hakkında Yönetmelik” te değişiklik yapılacağını değerlendiriyoruz. Bundan önceki yönetmelikte detaylı olarak başvurunun nasıl gerçekleşeceğinin belirlendiğini de görüntülemek için tıklayınız>>>

 

Yasa yeni yürürlüğe girdi ve bu yönetmelikte değişiklik yapılarak Valilik ve Kaymakamlıklara yazı ile bilgilendirme yapılmasını beklemekte fayda var. Şu an 2. İş hakkını kullanmak isteseniz de Valilik ve Kaymakamlıklar henüz Bakanlıktan yazı gelmediği için başvurunuzu alamayabilirler. Dolayısı ile bu  zamana kadar sabrettik, bir süre daha sabredelim. Takribi 1 ay içerisinde bu yönetmelik değişikliğinin gerçekleşeceğini düşünüyorum. 

 

Bazı arkadaşlar, feragat hakkının kanunda yer almadığını söylemekteler. Hakkın kullanımına yönelik ayrıntılar yönetmelik hükümlerinde belirlenmektedir. Bundan önceki yönetmelikte (görüntülemek için tıklayınız) kanun metninde açıkça feragat belirtilmemiş olmasına rağmen feragat hakkına ilişkin düzenlemenin de olduğunu göreceksiniz. Dolayısı ile feragat hakkına ilişkin de yönetmelikte gerekli değişikliklerin yapılarak kimsenin mağdur edilmeyeceğini düşünüyorum.

 

Ancak örneğin bir Şehit kardeşinin bize ilettiği sorusunda bu hakkı feragat ile kendi eşine devredip devredemeyeceğini iletmiştir. Kanun metnine baktığımızda bu haktan yararlanabilecek olanlar tek tek sayılmış olup, Şehidin eşi, çocuğu, anne, babası ve kardeşleri demektedir. Dolayısı ile bu hak sahiplerinden bir başkasının bu hakkı kullanabilmesi söz konusu değildir.

 

Terör Mağdurlarına maaş bağlanması açısından da kanunda açık ve net başvuru yeri belirtilmiştir. Kanun metninde “Bu madde kapsamına girenlerin ilgili valiliğe müracaatı üzerine valilik tarafından tanzim edilecek aylık bağlanmaya ilişkin belgeler Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.” Denilmektedir. Dolayısı ile terör mağdurlarının da başvuru usul ve esaslarına ilişkin yönetmelik çıktıktan sonra ilgili Valiliğe müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuruların başlayıp başlamadığı hakkında önceden telefon ile arayarak bilgi almakta fayda var.

 

Kısaca belirtmek gerekirse, kanunun yürürlüğe girmesi demek hemen uygulanacağı anlamına gelmemektedir. Yani bu kanun kapsamında oluşan yeni haklara ilişkin bütün kurumların bilgilendirilmeleri ve uygulamayı netleştiren “uygulama yönetmeliklerinin” yayımlanmasını beklemek en doğru hareket tarzı olacaktır. 


                                                                          Hamit YILDIZ

                                                                          Gazi J. Ütğm.

                                                                          Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar