Unutulan Gazilerimiz | Gazi TV

Unutulan Gazilerimiz

Bu haber 22 Eylül 2013 - 23:28 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
Unutulan Gazilerimiz

19 Eylül Perşembe gaziler günüydü. Hadi ben unuttum diyelim. Ama unutmuş değilim. Yazı günüm haftada üç gün olunca mecburen bir gün sonraya isabet ediyor. Ben de unutulan bu güne bir atıfta bulunmaya çaba harcıyorum. Birileri benim kadar değil, belki de tamamen unutmuş bu günü. Gazi deyince ilk akla gelen kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olurdu. Şimdi ise söylemeye fazla cesaretimiz kalmadı. Yalan beyler sakın inanmayın bu sözüme. Biraz sitemden kaynaklı. Gerçi bunca yaşanan değişimin ardından, gaziler günü olsa ne yazar olmasa ne yazar.

Bu memlekette yani eski deyimle, misak-i milli sınırları içinde, Türkü, Kürdü, Çerkezi, Abazası, Manavı, Romanı herkesi birlikte bir şekilde savaşarak, vatanı kurtardı. Onunla kalmadı birçok değişik konularda yine bu vatan için olmasa da birilerinin aşkına göreve giderek ölenler öldü kalanlar gazi olarak döndü. Sırasıyla Kurtuluş savaşı, ardından Kore, ardından Kıbrıs, ardından dış ülkeler Afganistan, Irak savaşlarından gazi oldular. Uzun yıllar yanlış politikalar sonucunda bu mertebeye erişerek, fakat günümüzde istenmeyen bayrakların dalgalandığı ve ses çıkarılmadı bir duruma gelen Güneydoğu’da savaşan gazilerimiz. Kimin çocuklarıydı bunlar. Ben unuttum hepsini. Bir yerden hatırlar gibiyim aslında. Otobüs terminallerinde davullarla zurnalarla uğurladığımız, anaların, babaların, ablaların, kardeşlerin, bacıların gözyaşlarıyla uğurladığı, gelmesini beklediği içimizden birileri değimliydi? Hatta isimlerini bilir ve onlara Mehmetçik derdik. Bir yerleriniz alev almasın diye sizi koruyan, oğlunuz, yeğeniniz, kardeşiniz torununuz orada iken geceleri uykunuz kaçtığında sayıkladığınız, daha sonra askerliği bitince olanları, ağlamaları, yaptıklarını unuttuğunuz bu kişiler, sizler için kollarını, ayaklarını, gözlerini yitirerek gazi ünvanı aldılar. Hatırladınız mı onları?


Nerede o günler. O zamanlar üzülerek, her gün telefonlarda seslerini duymak için çırpındığınız, sizler kıçınızı yayarak uyurken onlar sizi bekleyen kişiler olarak, keleşlerle vurulup, gazi olunca çok üzüldünüz de, şimdi ne çabuk unuttunuz. Onlar bir Amerikalının, bir İngilizin, Bir Fransızın ve bir Yunanın çocukları değildi. Gelen şehit haberlerine ağlarken, gazilere üzülerek onların acılarına ortak oldunuz. Peki şimdi neredesiniz?


Gazinin sizin için kaybettiği o ayakları, kolları ve gözleri, sağlıklarına kavuşmak adına protezlerle yerine konulmaya çalışıldı fakat ne çare birçoğunun protez bedelleri geri istendi. Böyle aymazlık, utanmazlık ve sahtecilik olur mu? Kim hakkını helal edecek hiç düşünen var mı? Ellerine verdiğiniz asgari geçim indiriminden az bedellerle geçinin dediğiniz kişiler şimdi bu vatan için verdikleriyle üzgün ama dik duruşlarıyla da bir o kadar gururlular. Hepinizi saygıyla selamlıyorum değerli gazilerim. 

 

Kaynak http://www.boluolay.com/unutulan-gazilerimiz-makale,398.html

Yorumlar

Yorumlar