Unutulan Gaziler | Gazi TV

Unutulan Gaziler

Bu haber 23 Mayıs 2013 - 10:35 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Unutulan Gaziler

Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile yapılan düzenlemelerde 3713 s.k. kapsamında bulunan malul Gazilerin önemli talepleri görmezden gelindiği gibi Kıbrıs ve Kore Gazileri için ise hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Terörden en büyük zararı gören 3713 sayılı yasa kapsamında bulunan Malul Gazilerin taleplerinin bu yasa çalışmasında dikkate alınacağını ümit ediyoruz.

Terörle mücadele Gazilerince önem arz eden talepler; 2. İş hakkı verilmesi, Devlet övünç madalyası verilenlere madalya maaşı bağlanması, sakatlık derecesine bakılmaksızın 3600 prim gününde emeklilik, sözleşmeli er emsal maaşı (Er Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri için), Bedelli askerlikten elde edilen gelirden nakden ödeme yapılması, sakatlık oranlarına bakılmaksızın bütün Gazilere ÖTV’siz araç alabilme imkânı sağlanması, Gazi çocuklarına üniversiteye girişte kontenjan ya da ek puan sağlanması etrafında yoğunlaşmaktadır.

 

Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileşme sağlanması ve maaşlarının kimseye muhtaç olmayacak şekilde hayatlarını idame ettirebilecekleri seviyeye getirilmesini temenni ediyoruz.

 

Ordu ve Polis Vazife Malullerinin her türlü ortez, protez ve iyileştirici araç ve gereçleri kendi cebinden karşılamaya devam edecek olmalarını hiçbir sebeple ifade edilemez. Bu Vatan ve Bayrak için vücudundan parça veren Kahramanların kendi uzuvlarının yerini tutmasa bile nispeten ihtiyaçlarını giderecek bu sağlık harcamalarından muaf tutulmaları sosyal devlet ilkesi gereği olduğu gibi, vefa borcunun da önemli bir ifadesidir.

 

Terörle mücadele Gazilerinin anne, baba ve çocuklarına ücretsiz seyahat kartı hakkı tanınmasına rağmen 10 aydır uygulama yönetmeliği çıkmadığı için halen verilen bu hak kullanılabilir duruma gelmemiştir. Yasada yer alan “bakmakla yükümlü olunan çocuklar” ifadesi nedeni ile uygulama yönetmeliği çıksa bile zaten Gazi çocuklarının çoğu bu haktan yararlanamayacaktır. Kıbrıs ve Kore Gazileri çocukları için 3 ay önce müjdesi verilen çocukları için ücretsiz seyahat kartı müjdesinin bu yasa çalışmasında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Ancak bu çalışmada yine “bakmakla yükümlü olunan çocuklar” ifadesi yer alırsa, yaşı kemale ermiş başta Kıbrıs ve Kore Gazileri olmak üzere, birçok Gazi çocuğunun bu haktan yararlanamayacağı aşikâr olarak görülmektedir. Bu ifadenin yeni yapılacak yasa çalışmasında madde metninde olmaması en büyük temennimizdir.


Camiamız ile ilgili var olan bütün sorunların çözümü için hep birlikte el ele verelim ve Devlet büyüklerimize taleplerimizi iletelim. Şehit yetimlerinin, Gazilerin, Harp ve Vazife Malullerinin yüzlerinin gülmesi için bu yasa çalışması vesile olsun… Katkısı olan herkese şimdiden sonsuz teşekkürler…

 

CAMİAMIZIN TALEPLERİ İLE İLGİLİ OLARAK SİZİ DE E-POSTA VE FAKS KAMPANYAMIZA KATILMAYA DAVET EDİYORUZ. KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

 

 

YAPILACAK YASAL DÜZENLEMEDE ÖNEM ARZ EDEN TALEP VE BEKLENTİLER:

 

1 – Tüm Ordu ve Polis Görev Şehitleri yakınları ile görev malullerine kamuda iş hakkı ve faizsiz konut kredisi hakları tanınmalıdır. Yine serbest seyahat kartı hakkından da tıpkı malul Gazilerde olduğu gibi anne, baba ve çocuklar yararlanabilmelidirler.

 

2- Ordu ve Polis Vazife Malullerine her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin ücretsiz verileceği yasal düzenleme zaruridir. Görev Şehit yakınları ve görev Malullerinden sağlık katılım payları kaldırılmalıdır. Aynı şekilde devlet memuru olarak çalışan Gazi eşleri de özel hastanelerden yararlanabilmeleri gerektiği gibi sağlık katılım payı alınmamalıdır. Bu kardeşlerimiz vatan için kollarını, bacaklarını, gözlerini kaybettiler. Bugün git protezini cebinden al demek hiçbir hakkaniyet kaidesi ile ifade edilemez.

 

3- Şehit ailelerinin iş hakkında mevcut olan feragat sorunu derhal çözümlenmelidir. İş hakkını kullanmak istemeyen ve feragat etmek isteyen birisine sen hak sahibisin illaki sen kullanacaksın demek oldukça düşündürücüdür. Feragat hakkı şartsız verilmelidir. Eğer farklı nedenlerle bu düzenleme gerçekleştirilmeyecek ise bütün Şehit yetimlerinin tamamına (Görev Şehit Yetimleri dahil)  kamuda iş hakkı verilmelidir.

 

4- Malul Sayılmayan Gaziler için de ‘Gazi’ ibareli serbest seyahat kartı hakkı tanınmalıdır. Maluliyeti zaman içinde artan malul sayılmayan Gazilere yeniden muayene edilebilme hakkı tanınmalıdır. Malul Sayılmayan Gazilerin sakatlık oranları malulen emekli olabilecekleri seviyede olmasa da günlük hayatta ciddi sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bacağında kısalık olan, ayağında kurşunla yaşayan malul sayılmayan gazilere herhangi bir maaş bağlanmaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu itibar ile sakatlık derecesi olan malul sayılmayan gazilere maaş bağlanmalıdır.

 

5- Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarları arttırılmalıdır.

 

6- Devlet Övünç Madalyası olanlara madalya maaşı bağlanmalıdır.

 

7- Sakatlık derecesine bakılmaksızın Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerinin 3600 prim gününü doldurmasını müteakip 15 yılda emekli olabilmeleri sağlanmalıdır.

 

8- Er Gazilerin ve Ordu Vazife Malullerinin maaşlarında iyileşme sağlanmalı, maaşlar asgari “sözleşmeli er” maaşlarına endekslenerek “sözleşmeli er” emsal maaşı almaları sağlanmalıdır. Rütbeli Ordu Vazife Malullerinin de “emsal maaşı” hakkı verilmelidir.

 

9- Bedelli askerlikten elde edilen gelirden camianın genel beklentisine cevabenbelirlenecek bir ödeneğin Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerine eşit bir şekilde sosyal yardım kapsamında ödenmesi. 

 

10- Önceki düzenlemede unutulan ve adlarından hiç bahsedilmeyen Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Ayrıca Kıbrıs ve Kore Gazisi çocuklarına da ücretsiz seyahat kartı hakkı tanınmalıdır.

 

11- Memur olarak çalışan Şehit eşleri ile Gazi ve eşleri, anne, baba ve kardeşlerinin tayinlerinde başvuruların derhal değerlendirileceği ve herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan tayin isteklerinin gerçekleştirileceği yasal düzenleme yapılmalıdır.

 

12- Şehit ailerine bağlanan maaşlarda artış sağlanmalı ve en az asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir.

 

13- Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm Gazilere ÖTV’siz araç alabilme imkanı tanınmalıdır.

 

14- 3713 sayılı yasa kapsamında yer alan Malul Gazilere de 2. iş hakkı tanınmalıdır.Tedavi süreçleri devam eden malul Gazilerin bir çoğu 1. iş hakkını yakını için kullanmıştır. İlerleyen dönemde maddi sıkıntılardan dolayı iş arayışına giren Malul Gaziler iş bulamadıkları gibi, sosyal hayata adaptasyonda da zorluk yaşamaktadırlar. Malul Gazilere de 2. iş hakkı verilmelidir.

 

15- Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarına Üniversiteye girişlerinde kontenjan ya da ek puan sağlanması.

 

16- Şehit yetimleri, Tüm Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarına verilecek ücretsiz seyahat kartı hakkında yasada yer alan “bakmakla yükümlü olunan” ifadesi madde metninden kaldırılarak, herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın Şehit ailesi, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarının bu haktan sorunsuz bir şekilde yararlanabilmeleri sağlanmalıdır.

 

 

 

                                                                                        Adı Soyadı 

                                                                                             İmza


Yorumlar

Yorumlar