Umutsuzların Umudu Olacak Kimse yok mu? | Gazi TV

Umutsuzların Umudu Olacak Kimse yok mu?

Bu haber 18 Nisan 2013 - 3:12 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Umutsuzların Umudu Olacak Kimse yok mu?

Bitlis Şehit Aileleri Derneğinin basın açıklamasını sizler için yayımlıyoruz.

 

ŞEHİT YETİMLERİ UMUTSUZLARIN UMUDU OLACAK KİMSE YOKMU DİYE HAYKIRIYORLAR DUYAN YOKMU ?


Bedel Ödeyenler  ve Bedel Ödetenler.


            Bitlis Şehit Aileleri Derneği olarak bir yıldan fazladır yaptığımız çalışmalarda  Şehit yetimlerinin mağduriyetlerini dile getirme mücadelemiz devam ediyor. 100  üstünde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İç işleri Bakanlığı İle yaptığımız resmi yazışmalar ve telefon görüşmeleri ile bu sıkıntıları genel olarak dile getirmeye çalıştık. Ama sanki birileri kulaklarını kapatmış tahmini olarak Türkiye genelinde mağdur olan 2500 Şehit yetiminin, 650 Şehit Eşinin sesini  çığlığını beklediği umudunu görmemezlikten, duymazlıktan geliyorlar. 


             Ancak  üzücü  olan sadece  bu değil 23 Bin Kamu şehidimizin ve 48 Bin  Kamu Gazimizin Sayısı halen tespit edilmeyen Yüz Binlerce Sivil Terör Mağdurumuzun Failleri ve bunların ele başı  olan İmralı ( BEBEK KATİLİ ) her istediği hemen oluyor. Bu bizim uğruna bedeller verdiğimiz Türkiye’de oluyor başka bir ülkede değil hiç bir ülke 71 Bin  Kamu Terör Şehidi, Gazisi olan ve tahmini 500 Bin bedel Ödeyen Şehit ailesi, Gazi , Gazi yakını ve sivil terör mağduru yakını var bunlara rağmen birileri çıkıp eli kanlı terör örgütünü haklıymışçasına yaptıkları tasdik edercesine onları barış adına süreç adına mahsum ve haklı bir dava adına savaşmış kahramanlar gibi ödüllendirmeye her istediklerini yapmaya çalışıyorlar sessizce 10 yıldır  sürdülen kara planlar bu gün Türkiye’yi yönettiğini zanneden bazı kesimler tarafından  daha ileri seviye taşımış ve  tahmini 500 bin bedel ödeyen insanı hiçe saymışlardır. Türkiye için kara bir lekedir Türkiye için bedel ödeyenleri hiçe saymak Türkiye tarihinde ilk defa olmuştur. Şehit ailelerin ve gazilerin  halk nazarındaki yerini DEZAVANTAŞLI AİLELER grubunun içine en alt sıraya kadar getirdiler Türkiye’de Şehit ailesi ve Gazisi yok edilmeye hiç sayılmaya çalışıyor biz bunu mu hak ediyoruz DEZAVANTAŞLI AİLE olmuşuz.  


Şehitlik Kur’an ve Sünnete övülmüş bir mertebedir. Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz şehitliğin önemini bizlere şöyle bildirmektedir.  


“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler,Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler. (Şehitler) Allah’ın nimetine, keremine ve Allah’ın, mü’minlerin ecrini zayi etmeyeceğine sevinirler.”


“Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.” 


Ama şu an  Türkiye’de izlenen yol ve adına kara barış  kara süreç   denilen  kimin planları olduğu beli olan  sinsi bir oyun oynanıyor. Hiç bir şehidimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz   bu şartlar altında  Türkiye’de geride bıraktıklarının durumları gördükten sonra dönmek istemezler hiç kimsenin bu uğurda canını vermiş insanların kemikleri sızlatmaya ve kanları üzerinden pazarlık yapmaya yetkisi yoktur. Bedel ödeyen insanların hepsi şu anda tepkilerini göstermekte ve verdikleri tepkilerde de sonuna kadar haklı olmuşlardır. süreç için kurular heyetler şehit aileleri gezmeye ziyaret etmeye çalışıyorlar.  bir birlerini anlamayan kişiler  sözde kalan laflar o heyetlerde neden bedel ödeyen yok çünkü zaten bedel ödeyenleri sayan yok.


            İç İşleri Bakanı Değişti Ama Halen Şehit Yetimlerinin Mağduriyet yaşadığı 2.iş hakkındaki yönetmenlik değişmedi. Sözde Yönetmenlikte Şehit yetimlerin hakları korunmak adı altında aile içi FERAGAT kullanılması engellenmiş ve bu nedenle 2500 şehit yetimi mağdur bırakılmış madem şehit yetimlerin hakkını kuruyacaksınız TEK YÖNLÜ FERAGAT hakkı yolunu açın 2.iş hakkını kullanmak istemeyen Şehidin Anne, Baba ve Kardeşleri Şehit Çocuklarına Feragat verebilir ama Şehidin Eşi ve Çocukları 2.iş Hakkı için Şehidin Anne,Baba ve Kardeşlerine feragat edemez diye bir GENELGE çıkarsınlar bu mağduriyet sona ersin işte size bu mağduriyetlerin sonunun çözülmesi ve binlerce şehit yetiminin duasını ve sevincini yaşamanın yolu biz şehit ve gazilere yönelik dernek başkanları daha çok olayın içinde olduğumuzdan sorunları da çözümleri de iyi analiz etmekle beraber şehit ailelerinin istek ve sıkıntılarını iyi biliyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.  Şehit aileleri ve gazileri için 10  yılda zaten olan bir kaç kanun maddesi üzerinde sadece güncelleme yaparak her yerde ballandıra ballandıra sanki yeni haklarmış gibi anlatıyorlar ve güncelleme yapılan kanunlar için çıkarılan yönetmenliklerde   hep sıkıntılı ve hatalı yapılmakta mağduriyetler oluşturulmakta aileler içinde ikilik şehitlik makamını bölmeye sen A Şehidisin, Sen B Şehidisin, Sen A Gazisin, Sen B Gazisin diye ayrımcılık yapılmaya çalışılmıştır. Haklarda buna göre ayrılmaya ne kadar az mağdur yararlandırırız hesaplarına gidilmektedir. üzülerek bu  cümleyi kullanıyorum sanki biz şehit yakınları ve gaziler bu devlete bedel ödemek ve sanki bizler bu devlet için BİR YÜKMÜŞÜZ muamelesi yapılmaktadır. Yetim çocuklarını başını bile okşamak elinizin değdiği her saç teli kadar sevap almak demektir. Bizler maddiyatı değil maneviyatı yaşamak sosyal hayat şartlarının seviyesinde yaşamak istiyoruz hiç bedel ödeyenle bedel ödemeyen birmidir biz şehit ve gazi aileleri olarak çok şey istemiyoruz. lafa geldiğinde şehit ve gazilerimize kapılarımız sonuna kadar açık diyenlere sözüm icraata gelince aileler kapıya gelince o kapı neden hep kapalı oluyor hep merak etmişimdir. son on yılda şehit aileleri ve gazilere yapılan ülke tarihinde yapılmadı ve inşallah bundan sonra da Rabbim kimseye fırsat vermeyecektir. bu vatan  uğrunda şehit ve gazisi olduğu için vatandır. Tüm Şehit ve Gazi Aileleri Adına Gücümün yetiği kadar Mücadeleye devam edeceğimi kamuoyuna saygılarımla bildiririm.                                                                                                       Bitlis Şehit Aileleri Derneği
                                                                                                         Yönetim Kurulu Başkanı
                                                                                                               Seyfettin APAK

Yorumlar

Yorumlar