Umut Oran'dan Soru Önergeleri | Gazi TV

Umut Oran’dan Soru Önergeleri

Bu haber 27 Nisan 2013 - 5:48 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Umut Oran’dan Soru Önergeleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “akil insanların” görüşmelerini protesto eden şehit yakını ve gazilere, polisin sert davranmasını TBMM’ye taşıyarak Başbakan’a “Zor kullanın diye emir mi verdiniz?” diye sordu. Umut Oran’ın soru önergesi şöyle:

 


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 29.4.2013

 

  

 Umut Oran

İstanbul Milletvekili

 


1)     “Akil İnsanların” yurt genelinde yaptığı toplantılara şehit yakınları ve gazilerin de katılma talepleri niçin kabul edilmemektedir, bu talimatı siz mi verdiniz?


2)     Anayasa’nın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı” başlıklı 34. Maddesi karşısında akil insanları protesto eden insanlara, gazilere, şehit yakınlarına niçin “çapulcu” diye hitap ettiniz?


3)     Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek isteyenlerin hangilerine izin verileceğine siz mi karar veriyorsunuz?


4)     Akil’leri protesto eden şehit yakını ve büyük bölümü ancak protez kullanarak hareket edebilen gazilere biber gazı sıkılması talimatını kim verdi? Bu konuda kolluk kuvvetlerine zor kullanarak, orantısız da olsa güç kullanarak tepkilerin bastırılması talimatı mı verdiniz?


5)     “Akil İnsanları Koruyun!” talimatınız, gazilerin polis şiddetiyle susturulmasını da kapsamakta mıdır?


6)     Vatan için kolunu, bacağını, gözünü feda eden gazilerin tekerlekli sandalyeleri, koltuk değnekleri ve protezleri, polisler tarafından delici, yırtıcı silah olarak mı değerlendirilmektedir?


7)     Şehit yakınları ve gazilerin düzenledikleri protesto eylemlerine 2010, 2011 ve 2012 yılları ile bugün itibariyle 2013 yılı içerisinde kötü muamelede bulunan, görev sınırlarını aşarak şiddet uygulayan emniyet, jandarma görevlileri hakkında herhangi bir idari-adli soruşturma açıldı mı? Bu yönde bir talimat verdiniz mi?*********** 


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, PKK ile 1996’da girdiği çatışmada her iki bacağından yaralanan askerin, bacağında 1,5 santimlik kısalık oluşmasına ve büyük acılar çekmesine rağmen niçin gazi sayılmadığını MSB’ye sordu. Oran’ın önergesi şöyle:TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 29.4.2013

 

 Umut Oran

İstanbul Milletvekili


Diyarbakır 1975 doğumlu Mehmet Binici askerliğini piyade onbaşı olarak, 3. Ordu, 9 Kolordu, 25. Mekanize Tugayı 1. İçgüvenlik Tabur Komutanlığı’nda 1996 yılında yaptı.


1.      Piyade Onbaşı Mehmet Binici, 3.7.1996 tarihinde Tunceli’de iç güvenlik harekatı sırasında PKK ile girdiği silahlı çatışmada her iki ayağından vurulmasına, parçalanan kaval kemiklerinden 2 kez ameliyat olmasına, tedavisi bir yıl sürmesine ve sonuç olarak sağ bacağı diğerine göre 1,5 santimetre kısa kalmasına rağmen niçin “gazi” sayılmamaktadır?


2.      Halen çok sayıda yabancı cisim ayaklarında olduğu için büyük acı çeken Mehmet Binici’nin gazi sayılması için çatışmada ayaklarının kopması mı gerekiyordu?

Yorumlar

Yorumlar