Umut ORANdan İş Hakkı İçin Soru Önergesi | Gazi TV

Umut ORANdan İş Hakkı İçin Soru Önergesi

Bu haber 21 Kasım 2012 - 14:55 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
Umut ORANdan İş Hakkı İçin Soru Önergesi

CHP Milletvekili Sn. Umut ORAN Meclise soru önergesi verdi. Soru önergesinde Sn. Başbakanın Kanaltürk TV’de konuşmasında Şehit aileleri ve Gazilerin tepkisini alan “adeta bir sektör oluştu” sözünde geçen “sektör”ün ne olduğunu sordu. Ayrıca 2. iş hakkına ilişkin olarak yasa çıkmasına rağmen halen uygulama yönetmeliğinin neden çıkmadığını, bu konuda sorunun çözümü için talimat verip vermeyeceğini sordu. Soru önergesinde anne, baba ya da kardeşlerin iş hakkını kullanamayacak durumda olması durumunda olması halinde Şehit yetimlerinin iş hakkını kullanamayacağına da dikkat çekildi. Sn. Umut Oran’a bu soru önergesinden ötürü Gazihaber.com olarak teşekkür ediyoruz. Sn. Oran’ın soru önergesi metni aşağıda sunulmuştur.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

           

   Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 21.11.2012

 

 

 

 

 

Umut Oran

 

 

İstanbul Milletvekili

 

 

   Şehit yakınlarından çok fazla gelen şikayet konularından birisi de sizin Kanaltürk TV’de 31 Ağustos 2012’de yaptığınız kimi açıklamalardan kaynaklanmaktadır. Söz konusu programda, “Şehit ailelerine çok büyük desteklerimiz oldu. Adeta bir sektör oluştu. Benim de katıldığım bir tespittir bu. Şu anda size okuyamaya kalksam şehitlere sağladığımız imkanlar nelerdir,  yani gerçekten bazıları zannediyor ki şehit yakınları tamamıyla ihmal ediliyor” açıklamasını yaptınız.

 

        Bu bağlamda;

      1- 

Sözünü ettiğiniz sektör nedir?

      2- Şehit aileleri nasıl bir sektör oluşturdular?

3- Şehit aileleri, vatanı için canını veren evladının döktüğü kan üzerinden rant beklentisi içinde midir?

4- Şehitlik mertebesi kâr zarar hesabı yapılabilecek bir müessese midir?

5- TBMM’de 4 Temmuz 2012’de kabul edilen, 12 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 6353 sayılı Yasa’nın 76. Maddesiyle şehidin iki çocuğuna iş hakkı dolaylı ifadelerle sağlandı. Kanaltürk’teki söz konusu konuşmanızda şehidin iki çocuğuna da iş hakkı verdiğinizi belirtmenize rağmen, halen şehit çocuklarından ikisinin kamuda işe yerleştirilemediği, bunun engellendiği bilgisi size aktarıldı mı? Şehidin amcası, anne, babası hayatta olsa bile sağlık olarak iş hakkını kullanamayacak durumda olması halinde tanınan iki iş hakkının da şehit çocukları tarafından kullanılmasının engellendiğinin farkında mısınız?

6- İkinci iş hakkının koşulsuz uygulanması için talimat verecek misiniz?

7- Başta İçişleri Bakanlığı’nın ilgili bürokratları olmak üzere şehit çocuklarını tam 4 ay 9 gündür mağdur eden kamu bürokrasisini uyararak, dikkatlerini çekecek misiniz?

      Yorumlar

      Yorumlar