Umut Oran, şehit köy kurucusu Sait Yaman'ın oğlunun durumunu | Gazi TV

Umut Oran, şehit köy kurucusu Sait Yaman’ın oğlunun durumunu

Bu haber 14 Aralık 2012 - 17:39 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Umut Oran, şehit köy kurucusu Sait Yaman’ın oğlunun durumunu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Şırnak’ta 1999 yılında mevziye intikalin hemen ardından kalp krizi geçirerek şehit düşen köy korucusu Sait Yaman’ın ailesine bugüne ne kadar niçin bir destek verilmediğini İçişlmeri ve Milli Savunma Bakanlarının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 14.12.2012

Umut Oran

 

İstanbul Milletvekili

 

 

Şırnak’lı 1943 doğumlu köy korucusu Sait Yaman, 9.4.1999 tarihinde 3. Piyade bölüğü ile birlikte saat 04.50’da Seslice bölgesine intikale başladı ve intikalin tamamlanmasının hemen ardından saat 05.25’te Komando Tepesindeki mevzide kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.

 

Piyade Teğmen Ferah Karakılınç, Piyade Yüzbaşı Oral Gençer, Tabip Asteğmen Bekir Urağan İneli ve Şırnak 1. Piyade Tabur Komutanı Topçu Kurmay Yarbay Mümtaz Can’ın hazırladığı olay tutanağında, Sait Yaman’ın intikal sonrasında tepeye varıldıktan sonra rahatsızlanarak vefat ettiği “olayda ilginin kusurunun olmadığı” imza altına alınmıştır.

 

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı’ndan verilen 17 Eylül 2012 tarihli belgede de Sait Yaman’ın “şehit” olduğu belirtilmektedir.

 

Şehidin eşi Hatice, iki kızı ve üniversite mezunu olan 22 yaşındaki işsiz oğlu Nimet halen çok güç koşullarda yaşamaktadırlar. Bu bağlamda;

 

1. Operasyon sırasında mevziye yerleşirken kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren ve olayda kusuru bulunmadığı askeri yetkililerce saptanan 7 yıllık köy korucusu Sait Yaman niçin şehit sayılmamaktadır?

 

2. Sait Yaman’ın eşi Hatice Yaman’ın yaptığı başvuruya İçişleri Bakanlığı Nakdi Tazminat Komisyonu 16.11.1999 tarihinde niçin ret yanıtı verildi? Komisyonun bu kararının yeniden gözden geçirilmesi için girişimde bulunacak mısınız?

 

3. Komisyonun ret kararına gerekçe yaptığı “Kalp krizinin herkesin başına gelebilecek ölüm niteliğinde olduğu” ifadesi, evinde uyurken değil de operasyon için tepeye tırmandıktan sonra bir korucunun ölmesi olayıyla örtüşüyor mu? Operasyon bölgesine intikal sırasında meydana gelen kalp krizi dolayısıyla niçin şehit Sait Yaman’ın ailesi mağdur ediliyor?

 

4. TBMM’de 4 Temmuz 2012’de oybirliğiyle kabul ettiğimiz ve 12 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 6353 sayılı Yasa’nın 75 ve diğer maddelerinde yer alan düzenlemeler karşısında Sait Yaman’ın ailesine de kamuda iş hakkının tanınması için girişimde bulunarak 13 yıllık mağduriyete son verecek misiniz?

Şehitlik Belgesi

 

 Olay Tutanağı

İfade Tutanağı

 

Emekli Sandığı Ret Kararı

Yorumlar

Yorumlar