Ücretsiz Ulaşımda Çocukların Mağduriyeti | Gazi TV

Ücretsiz Ulaşımda Çocukların Mağduriyeti

Bu haber 12 Mayıs 2013 - 20:42 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Ücretsiz Ulaşımda Çocukların Mağduriyeti

Sitemizle irtibata geçerek ücretsiz seyahat kartı ile ilgili sorunu dile getiren Sn. Kürşat KARA’nın mesajını aşağıda sizler için yayımlıyoruz. Yasal olarak 3713 s.k. kapsamı Gazilerimizin çocuklarına verilen ve önümüzdeki günlerde yapılacak yasa değişikliği ile tüm Muharip Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarına da verilecek ücretsiz seyahat kartı hakkına ilişkin yasada yer alan “bakmakla yükümlü olunan” ifadesi nedeni ile Muharip Gazi ile Harp ve Vazife Malullerimizin çocuklarından bir çoğu bu haktan yararlanamayacaklardır. Bu kapsamda sorunun çözümlenebilmesi için önümüzdeki günlerde kapsamı genişletilecek olan ücretsiz seyahat kartı hakkında “bakmakla yükümlü olunan” ifadesi madde metninden kaldırılması gerekmektedir.

 

Başbakanımız 21 Mart 2012 grup toplantınızda birçok maddeyle birlikte tüm yurtta toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma şartını yeniden düzenleyerek; Şehit ve Gazilerimizin tüm çocukları bu haktan yararlanacak. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmak için artık sosyal güvence şartı aranmayacak demişti.Fakat çıkan kanunla tüm çocukları yerine sadece bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına ücretsiz seyahat hakkı verilmiştir.Şehit ve Gazi aileleri hayal kırıklığına uğramıştır.


Başbakanımız 12 şubat 2013 grup toplantınızda milyonlara, Şehit ve Gazilerin çocukları ile anne babaları engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz ulaşım müjdesi verdi.


Bu kapsamda, ücretsiz seyahat hakkından faydalanan Şehit Yakını sayısı 39.240, Gazi ve Gazi Yakını sayısı 39.082, Muharip Gazi ve Eşi sayısı ise 84.260 olmak üzere toplam 127.482’dir.


Ücretsiz Seyahat Hakkından faydalanamayan, vazife malullüğü kapsamında şehitlerin çocukları ile anne ve babaları sayısı 11.250, Gazi çocukları ile anne ve babaları sayısı 20.940, Muharip gazi çocukları ile anne ve babaları sayısı ise 300 olmak üzere toplamda 32.490’dır.


Diğer taraftan, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) veri tabanından alınan 2012 yılı verilerine göre ülkemizde 65 yaş üzerindeki yaşlıların genel nüfusa oranı yüzde7,51, sayıları ise yaklaşık 5.682.000’dir.


Ayrıca, 2002 yılında yapılan Türkiye Özürlüler Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli birey bulunmakta, bunların yaklaşık 1,6 milyonluk kısmı da 65 yaş ve üstü gruptan oluşuyor. Başka bir ifade ile engellilerin yaklaşık olarak yüzde 19’u yaşlıdır. Toplam da 12.614.490  kişiye bu hak tanındı.


Ücretsiz ulaşım müjdesinde de Şehit ve Gazilerin Tüm çocuklarının (25 ve üzeri) yararlanmayacağı ortaya çıkmış Şehit ve Gazi aileleri tekrar hayal kırıklığına uğramış,tahmini olarak 250.000 kişi bu haktan yararlanamamıştır. 12.614.490 kişiye 250.000 kişi daha eklendiğinde devletimiz maddi olarak zor bir durumamı düşücektir?


Bütün bu gelişmelere baktığımızda Devletimiz 250.000 kişi daha ücretsiz seyahat hakkından yararlandırırsa maddi olarak zorlanmiycaktır.


Sonuç olarak Şehit ve Gazilerin çocukları arasında pozitif ayrımcılık yapılmıştır.Kaç yaşında olursa olsun babasının,annesinin gözünde o çocuktur. Kaç çocuğunuz var? Büyük küçük ayrımı yapmadan Anne Baba çocuklarının toplam sayısını söyler; Çocuklarının hepsi eşittir.


25 yaşını geçtiğimiz için Ayrımcılık yapılmasın. Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz.Toplu taşıma araçlarından Tüm çocukların yararlanması için Bakmakla yükümlü olma şartı kaldırılmalıdır.Gazilerin ve Şehitlerin Tüm çocukları hiçbir şarta tabi olmadan  ömür boyu bu haktan yararlanmalıdır.Bizler Gazi’nin yada Şehit’in ailesi olarak kamu kurum ve kuruluşlarından saygı görmek istiyoruz.  2006/16 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca gazilerin eş, anne, baba ve çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılır.Uygulamada Çocuğun tanıtım kartı olmadığı için sorun oluyor. Babalarımızın Gazilik,Şehitlik onurunu tanıtım kartıyla (Gazi Ailesi-Şehit Ailesi) ömürboyu taşımak istiyoruz.Güçlü,sosyal bir devletin gereğinden biride bu olmalıdır. Bizleri dikkate alıcağınıza yürekten inanıyorum. Saygı ve sevgilerimle…

 

Kürşat KARA

Yorumlar

Yorumlar