Ücretsiz Seyahat Kartları | Gazi TV

Ücretsiz Seyahat Kartları

Bu haber 28 Aralık 2013 - 0:44 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Ücretsiz Seyahat Kartları

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan 28.11.2013 tarih ve 2013/40 sayılı genelgede 6495 sayılı yasa ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Genelgede yer alan ücretsiz seyahat kartı hakkına ilişkin bilgilendirme aşağıda sunulmuştur.

Genelgede yer alan ücretsiz seyahat kartı İle ilgili geçen hususlar aşağıda sunulmuştur;
 

6495 sayılı yasa ile 2/8/2013 tarihinde yürürlüğe giren 88 ve 89 uncu maddeleri ile yapılan değişiklikler sonucunda “Ücretsiz Seyahat Hakkı” tanınan kişilerin kapsamı genişletilmiştir. Bu kapsamda;

–           Tüm vazife ve harp malulleri ile 1005 ve 3292 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları, tanınan ücretsiz seyahat hakkı çerçevesinde; demiryolları ve denizyollarının şehir içi; ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklardır.
 
–           25 yaşını doldurmuş olmakla birlikte halen yetim aylığı alan ve ücretsiz seyahat hakkı bulunanlar, bu aylıkları almaya devam ettikleri müddetçe ücretsiz seyahat hakkını kullanabileceklerdir.
 
–           Hizmet verecek toplu taşıma araçları, toplu taşıma hizmetlerinin kapsamı ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri Bakanlıkları ile Bakanlığımız görüşleri alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek ve işlemler yine anılan Bakanlık bünyesinde sürdürülecektir.

Yorumlar

Yorumlar