Tütün İkramiyesi Enflasyona Yenilecek mi? | Gazi TV

Tütün İkramiyesi Enflasyona Yenilecek mi?

Bu haber 10 Ağustos 2013 - 1:13 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Tütün İkramiyesi Enflasyona Yenilecek mi?

Gazimiz Sn. Oktay YANIK’ın, toplu sözleşmedeki uzlaşmadan ek ödemelerin olumsuz etkilenebileceğine yönelik analizini içerir haberimiz aşağıda sunulmuştur.

Hükümet ile memur sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde hakem heyetine gidilmeden uzlaşma sağlandı ancak bu uzlaşmadan çıkan sonuç 5434 sayılı kanunun EK 79. maddesi uyarınca vazife malullerine ve şehit ailelerine ödenmekte olan ek ödemeleri (tütün ikramiyelerini) olumsuz etkiledi.


                Uzlaşmaya göre; ocak 2014’ten itibaren geçerli olacak şekilde, taban aylığa 175 lira zam yapılması hususunda anlaşıldı. Taban aylığına yapılan bu zam memur maaş katsayısını etkilemeyeceğinden dolayı EK 79. madde kapsamında yapılan ek ödemelere de yansımayacaktır. Şubat 2015 tarihinde yapılacak ödemeler, bir önceki yılın tutarı üzerinden ödenecektir çünkü 2014 yılında memur maaş katsayısında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecektir. 1. dereceden malule yapılan ek ödemelerde 250 tl’ sına yaklaşan enflasyon kaybıyla karşılaşılacaktır. Enflasyonun ilerleyen yıllarda da artacağı, sıfıra düşmeyeceği göz önüne alındığında bu kayıp, bileşik faiz hesabında olduğu gibi katlanarak artan bir kayba da dönüşebilecektir.


            Mevcut ek ödeme tutarlarının dahi düşük bulunduğu ve arttırılması yönündeki taleplerin giderek yükseldiği bir dönemde bu tutarların enflasyonist etkiye maruz bırakılarak daha da eritilmesi camiamızda hayal kırıklığı yaratacaktır. Bu durumun yetkililer tarafından fark edilerek bir an evvel düzeltileceğini ümit ederiz.


Gazi Oktay YANIK

Yorumlar

Yorumlar