Türkiye karşısında çaresiz kalan Yunan’da yeni hamle! 3 ülkeyle pazarlığa oturdular

Türkiye paniği yaşayan Atina yönetimi, çare arayışına girdi. Yunan basını Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasındaki 'fırkateyn' pazarlığını manşetten duyurdu. Diğer senaryo ise ABD ve İsrail'in devreye gireceği dört milyar dolarlık adım.1 min


0

Türkiye Doğu Akdeniz’de girdiği bilek güreşini kaybeden ve ittifak arayışına giren Yunanistan, Avrupa Birliği’nden (AB) yaptırım elde edemeyince yeni bir hamleye girişiyor.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre,  kararıyla birlikte her gün Türkiye haberlerine yer veren Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis Fransa lideri Emmanuel Macron arasındaki pazarlığı manşetten duyurdu.

Haberlere göre, Atina ve Paris yönetimi model Belh@rra model iki fırkateynin Fransa’dan alınmasını masaya yatırdı. İlk fırkateynin teslimatı için 2024 yılı konuşuluyor.

Yunan medyası, Yunanistan’ın yaklaşık 3 milyar dolarlık proje için ekonomik darboğaz nedeniyle 300 milyon euroluk bir ödeme yapacağını da aktarıyor.

TÜRKİYE’YE KARŞI ÜSTÜNLÜK SAĞLAYABİLECEKLERİNİ İDDİA ETTİLER

Fırkateynlerin donanmaya katılmasıyla Türkiye karşısında teknolojik bir üstünlük kazanılacağını savunan medya, anlaşmanın negatif tarafının ise Fransa’da imal edilmesi yazdı.

Gazetelerde yer alan bir başka önemli haber, Yunan donanmasının MEKO tipi dört fırkateynin modernizasyonunun öncelik kazanması.

Haberlere göre, söz konusu fırkateynlerinin modernizasyonuna ’li Lockheed Martin şirketi ilgi gösteriyor. Proje tamamlandığında Yunan donanmasına dört adet yeni MMCS model fırkateyn katılmış olacak.

Yunanistan’daki Elefsina Tersanesi’nde gerçekleşecek modernizasyonunun maliyetinin ise 4 milyar euroyu bulması bekleniyor. Bir başka senaryo ise, İsrail tasarımı dört hafif savaş gemisinin Syros Tersanesi’nde yapılması.

Öncesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır ötesindeki üç operasyonla Türkiye’yi iyi bir konuma getirdiği aktarıldı. Türk ordusunun özellikle Suriye’de müttefiklerinin yalnız bırakmasına rağmen güçlü bir tepki verdiğini dile getiren analiz, Fırat Kalkanı’yla başlayan operasyon dizisinin Ortadoğu ülkesinin kuzeyinde bir kuşağın açılmasına yol açtığını vurguladı.

Türkiye’nin aynı dönemde Irak’taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonlara giriştiğini bildiren Vasilis Nedos, sıranın Libya’ya geldiğini yazdı. Deniz yetki anlaşmasının ardından Türkiye’nin Libya’daki meşru güçlere askeri danışmanlık, desteği verdiğini hatırlatan analiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline getirmek için her şeyi yapacağını vurguladı.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Gaziler Net

0 Comments

Sosyal Hesabınla Bağlan
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir