Türk Dünyasının Acı Kaybı | Gazi TV

SON DAKİKA

Türk Dünyasının Acı Kaybı

Bu haber 17 Ocak 2012 - 11:31 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Türk Dünyasının Acı Kaybı

Değerli Gazi Haber okuyucuları,
Hepinizin de bildiği gibi geçtiğimiz Cuma günü, kendisini Kıbrıs Türk’ünün davasına adamış büyük bir lideri, Rauf Raif DENKTAŞ’ ı kaybettik. Bu münasebet ile sitemiz köşe yazarlarından Gazi Jandarma Üsteğmen Sn. Kaan KIRBAŞOĞLU’nun konu ile ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz.


   Terörist hale bürünen bir insan topluluğunun, silahsız ve masum vatandaşlarımızı hunharca katlettiği sırada Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurulmasında ve adada soykırıma karşı direnişin başlamasında bir önder olmuştu. O, Kıbrıs’taki Türklerin adadaki varlık mücadelesinin önemli aktörlerinden biriydi. Bununla da yetinmemiş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu olmuştu. Son nefesini vermek üzereyken dahi “Burası bağımsız bir cumhuriyettir.” diyecek kadar davasına tutkuyla bağlı bir liderdi.

 

    Rauf Raif Denktaş, dünya siyasetinde davası uğruna gösterdiği dik duruşun yanında, sempatik kişiliği, her fırsatta halkının arasına karışarak onların dertlerini dinleyen bir lider ve fotoğraf tutkusuyla tanındı, sevildi. 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf şehrinde doğdu. Henüz 1,5 yaşında iken annesini kaybetti. Babası hâkim Raif Bey’dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi.


            Arnavutköy’ de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta bitirdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra hukuk eğitimi için İngiltere’ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım’la evlendi.

            27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingde Dr. Fazıl KÜÇÜK ile beraber halkına seslendi. Adadaki Türk toplumunun iki önemli ismi Faiz KAYMAK ve Dr. Fazıl KÜÇÜK arasında arabulucu rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz KAYMAK’ ın teklifi ve Dr. Fazıl KÜÇÜK’ ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve adadaki Türk halkının sorunlarıyla yakından ilgilenmeye başladı.

            1955’te terörist bir hüviyete bürünen Enonis’le mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdu.


            1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ve 1960 antlaşmaları ile Kıbrıs 
Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlanmasında emeği geçti. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisiyle İcra Komitesi Başkanlığı’na seçildi.

            1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl KÜÇÜK ve Rauf Raif DENKTAŞ, Ankara’ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ZORLU ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş, vefatına kadar inandığı görüşün, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin adada egemen olması düşüncesinin ilk adımını atmış ve adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirmişti.

            16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayakbastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş, temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti ve bu görüşmelerden sonra Türk direnişini örgütlemeye başladı.

            1964 Londra Konferansından sonra Makaryos tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi; Yeşilada’ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak mücadeleye katıldı. 1967’de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye geri verildi. 1968’de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs’a döndü.5 Temmuz 1970 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Türk Cemaat Meclisine Meclis Başkanı seçildi.

            DENKTAŞ, 16 Şubat 1973 tarihinde Kıbrıs Türk Toplumu tarafından yeniden Başkan seçildi ve 28 Şubat 1973’te gerekli andı içtikten sonra Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı olarak göreve başladı.


            1974 Türk Barış Harekâtı sonrasında 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devletinin ilânını sağladı ve Devlet Başkanı ve Meclis Başkanı görevlerini yürüttü. Federe Devlet Anayasası uyarınca 20 Haziran 1976 günü yapılan ilk genel seçimlerde büyük bir çoğunlukla, halk tarafından seçildi. 1981’de ikinci kez Devlet Başkanlığı görevine gelen DENKTAŞ, 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan etti ve 1985’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 1990, 1995 ve 2000 yıllarındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini  de kazanarak görevine devam etti. 17 Nisan 2005’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan’da görevi Mehmet Ali TALAT’ a devretti.

            İngilizce ve Rumcayı iyi bilen DENKTAŞ evli ve beş çocuk sahibidir. Bir oğlunu bademcik ameliyatında, bir oğlunu da trafik kazasında yitirmiştir. Bugün bir oğlu, iki kızı ve on bir torunu vardır.

            Bugüne dek yayınlanmış elli kitabı ve bir film senaryosu (İşgal Altında) bulunmaktadır.  Yazarlık ve fotoğrafçılık en sevdiği uğraşlarıdır. Amerika – İngiltere – Avusturalya – İtalya – Türk Cumhuriyetleri – Polonya – Fransa – Avusturya ve Türkiye Cumhuriyetinde fotoğraf sergileri açmış, sayısız konferanslar vermiş ve çeşitli ödüller ile fahri doktora ve profesörlük payeleri almıştır.

            Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 9 Ocak 2012 Pazar günü Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisine kaldırılan KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif DENKTAŞ, 13 Ocak 2012 Cuma günü vefat etmiştir.

 

    İyi bir hukukçu, inancı doğrultusunda yürüyen mücadeleci bir vatansever, halkının bağımsızlık mücadelesine ömrünü adamış bir devlet adamı, dünya siyasetinde adından saygıyla söz ettirmiş bir siyasetçi, müşvik bir eş ve çocuklarına doyamamış bir baba ve sanatçı bir ruh olan Sayın Rauf Raif DENKTAŞ’a Allah’tan rahmet diliyoruz, aziz hatırasına ve davasına sahip çıkacağımızı vurgulamayı bir borç biliyoruz.

    Kaan KIRBAŞOĞLU

    Gazi J. Ütğm.

     

Yorumlar

Yorumlar