Terörle Mücadele Gazileri Unutuldu mu? | Gazi TV

Terörle Mücadele Gazileri Unutuldu mu?

Bu haber 12 Temmuz 2013 - 15:14 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.
Terörle Mücadele Gazileri Unutuldu mu?

Gerek geçtiğimiz sene yasalaşan 6353 sayılı yasa çalışmasında, gerekse de dün Meclis tarafından kabul edilen 478 sayılı yasanın bilzerle ilgli maddelerine baktığımızda Terörle Mücadele Gazilerinin taleplerine, Malul Sayılmayan Gazilere ve Mauhrip Gazilere ilişkin önemli taleplerin hiçbirinin gerçekleşmemiş olması büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bize ulaşan yorum ve mesajlarda, Terörle Mücadele Gazileri, Malul Sayılmayan Gaziler ile Muharip Gaziler üzüntülerini dile getirmektedirler. Bugün yasama sürecinin devam etmesi nedeni ile halen ümidimizi korumaktayız. Aşağıda sıralanan ve camiamız için önem arz eden hususlara ilişkin olarak yasalaşması yönünde çaba sarf eden ve katkı sunan herkese şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarız.

 

YASAL DÜZENLEME YAPILMASI TALEP EDİLEN HUSUSLAR;

 

 

1- Devlet Övünç Madalyası olanlara madalya maaşı bağlanmalıdır. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

2- Sakatlık derecesine bakılmaksızın Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerinin 3600 prim gününü doldurmasını müteakip 15 yılda emekli olabilmeleri sağlanmalıdır. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

3- Ordu ve Polis Vazife Malullerine her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin ücretsiz verileceği yasal düzenleme zaruridir. Görev Şehit yakınları ve görev Malullerinden sağlık katılım payları kaldırılmalıdır. Aynı şekilde devlet memuru olarak çalışan Gazi eşleri de özel hastanelerden yararlanabilmeleri gerektiği gibi sağlık katılım payı alınmamalıdır. Bu kardeşlerimiz vatan için kollarını, bacaklarını, gözlerini kaybettiler. Bugün git protezini cebinden al demek hiçbir hakkaniyet kaidesi ile ifade edilemez.

 

 

4- Malul Sayılmayan Gaziler için de ‘Gazi’ ibareli serbest seyahat kartı hakkı tanınmalıdır. Maluliyeti zaman içinde artan malul sayılmayan Gazilere yeniden muayene edilebilme hakkı tanınmalıdır. Malul Sayılmayan Gazilerin sakatlık oranları malulen emekli olabilecekleri seviyede olmasa da günlük hayatta ciddi sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bacağında kısalık olan, ayağında kurşunla yaşayan malul sayılmayan gazilere herhangi bir maaş bağlanmaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu itibar ile sakatlık derecesi olan malul sayılmayan gazilere maaş bağlanmalıdır.

 

5- Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarları arttırılmalıdır. Mevcut yasa tasarısında herhangi bir artış öngörülmemiştir.

 

 

6- Er Gazilerin ve Ordu Vazife Malullerinin maaşlarında iyileşme sağlanmalı, maaşlar asgari “sözleşmeli er” maaşlarına endekslenerek “sözleşmeli er” emsal maaşı almaları sağlanmalıdır. Rütbeli Ordu Vazife Malullerinin de “emsal maaşı” hakkı verilmelidir. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

7- Bedelli askerlikten elde edilen gelirden camianın genel beklentisine cevabenbelirlenecek bir ödeneğin Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerine eşit bir şekilde sosyal yardım kapsamında ödenmesi. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

8- Önceki düzenlemede unutulan ve adlarından hiç bahsedilmeyen Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

9- Memur ve işçi olarak çalışan Şehit eşleri ile Gazi ve eşleri, anne, baba ve kardeşlerinin tayinlerinde başvuruların derhal değerlendirileceği ve herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan tayin isteklerinin gerçekleştirileceği yasal düzenleme yapılmalıdır.Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

10- Şehit ailerine bağlanan maaşlarda artış sağlanmalı ve her bir bağlanan maaş en az asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

11- Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm Gazilere ÖTV’siz araç alabilme imkanı tanınmalıdır. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

12- 3713 sayılı yasa kapsamında yer alan Malul Gazilere de 2. iş hakkı tanınmalıdır.Tedavi süreçleri devam eden malul Gazilerin bir çoğu 1. iş hakkını yakını için kullanmıştır. İlerleyen dönemde maddi sıkıntılardan dolayı iş arayışına giren Malul Gaziler iş bulamadıkları gibi, sosyal hayata adaptasyonda da zorluk yaşamaktadırlar. Malul Gazilere de 2. iş hakkı verilmelidir. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

13- Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarına Üniversiteye girişlerinde kontenjan ya da ek puan sağlanması. Camiamız tarafından yoğun olarak talep edilmesine rağmen yasa tasarısına bu talep de yansımamıştır.

 

14- Şehit yetimleri, Tüm Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarına verilecek ücretsiz seyahat kartı hakkında yasa tasarısında yer alan yaş sınırı kaldırılmalıdır. Uygulama bu şekilde olursa, Muharip Gazi çocuklarının çoğu bu yaş sınırını geçtiklerinden bu haktan yararlanamayacaktır.

 

15- Memur olarak çalışan Gazilerin maaşlarından emekli keseneği alınmasına rağmen 2. emeklilik hakları bulunmamaktadır. Tıpkı işçi olarak çalışan Gazilerde olduğu gibi, memur olarak çalışan Gazilere de 2. emeklilik hakkı verilmelidir.

 

16- Görev Şehidi yetimleri ile Gazi çocuklarına da 1111 sayılı askerlik kanununda değişiklik yapılmak sureti ile askerlik muafiyeti getirilmelidir.

Yorumlar

Yorumlar