Terör Nasıl Biter? | Gazi TV

Terör Nasıl Biter?

Bu haber 09 Ocak 2013 - 1:11 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Terör Nasıl Biter?

…o kadar eleştirmemize rağmen iflas eden açılım sürecinden ders alınmamış olmalı ki, halen kandan beslenenlerin akan kanın durmasına katkı sağlayacağına inanlar var…

Şehit Aileleri ve Gazilerin yaşadıkları acı ve ıstırabı gerçek anlamda hissetmek isteyenlerin, o acıları kendilerinin de bizzat yaşamaları gerekiyor ki halden anlayabilsinler… Bunun adına beddua mı dersiniz, ne derseniz deyin… Aynı ateş, aynı acı, hamasi şekilde ahkam kesenlerin kucağına düşmedikçe Şehit aileleri ve Gazilerin psikolojisini anlayabileceklerini sanmıyorum.

 

 

Aslında bizleri gerçek anlamda anlayabilmeleri ilk başta “Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir” anlayışını kırmaktan geçiyor… Genelkurmay Başkanlığının ASAL’ın askere sevk sistemini elden geçirmek sureti ile vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın tamamen adilane ve eşit bir şekilde askere alınmanın sağlanarak, Milletvekili ve Bakan çocuklarının da güneydoğuda askerlik yapmalarının önünün açılması gerekiyor. İşte hiç kimsenin müdahele edemediği programatik bir sistem ile askere sevkler gerçekleştirilmeye başlanırsa, o zaman bu tablo yavaş yavaş değişecek, şu an masa başında ahkam kesenler artık Şehit ailelerinin acı ve göz yaşlarını bir nebze anlayabilir hale geleceklerdir.

 

 

Yazıma böyle bir girişle neden mi başladım? Şu an TV’de kanal kanal geziyorum ve büyük bir psikolojik sarsıntıdayım… Hepsi aynı şeyi söylüyor… Anlamakta güçlük çekiyorum… Tabi acıyı yaşayan bizleriz, onların tuzu kuru ne de olsa…

 

 

Olmayacak duaya neden amin denmek isteniyor? Açlık grevlerini bitirmek için perde arkasından sözler mi verildi yoksa? Nedir bir anda bu muhatap alma ve müzakere süreci adı altında Şehitlerin ruhlarını sızlatan acı tabloyu gündeme getiren ana neden?

 

 

Bugün imralı canisi, PKK’a silah bırak demiş olsaydı eğer, eli kanlı örgütün silah bırakacağı mı zannediliyor? Veyahutta böyle bir girişim ile farzedelim terör örgütü üzerinde etkisi azalmış olsa bile sempatizanlar üzerindeki nüfusunun halen devam ettiğinden bahisle, sempatizanların PKK’a destek olmaktan vazgeçecekleri mi sanılıyor?

 

 

Etnik ayrımcılık bağlamında hiçbir temeli olmayan ve şu an tamamen rant terörü uygulayan bebek katili örgütün, bütün talepleri yerine gelse bile silah bırakacağına ya da çözüme destek vereceğine inanmıyorum. Bunun yanında bölücü başının direktifinin terör örgütü sempatizanları üzerinde de bir etkisi olmayacaktır. Rant öyle bir boyuta gelmiştir ki, ahtapot kolları gibi her yeri sarmış ve ortam bu ahtapot kollarından akan kan ile beslenen vampirlerle dolu iken,  kandan beslenen örgüt sempatizanlarının terör örgütü elebaşısını dinleyeceklerini ve terör örgütüne yardımlarını sonlandıracaklarını düşünmek büyük bir safdillilik olur.

 

 

Ayrıca Devletin terörü çözmek için elinden geleni yapacağını belirtmesine rağmen, dün 110 teröristle Çukurca’da gerçekleşen hain saldırının arkasında yatan ana neden, imralı canisinin artık terör örgütü tarafından tanınmadığının ve örgüt tarafından böyle bir çözüme destek verilmediğinin en büyük ifadesi olmaktadır.

 

 

Evet, o kadar eleştirmemize rağmen iflas eden açılım sürecinden ders alınmamış olmalı ki, halen kandan beslenenlerin akan kanın durmasına katkı sağlayacağına inanlar var… 

 

 

Terörün bitmesini ve akan kanın durmasını gönülden arzu ediyorum. Ancak bir çözüm üretilecekse bu Şehit ailelerinin ve Gazilerin yaralarına ateş basmakla değil, tam tersine hassasiyetleri tamamen dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Ben bir Gazi olarak, benim Devletimin canıma kasteden bir terörist başını muhatap alması ve taleplerini değerlendirmesi ihtimali yüreğimi yakmaktadır.  

Bugün kalıcı çözüm için; öncelikle terör örgütünün arkasındaki dış güçlerle diplomatik görüşmeler yapılmalı ve hayat kanalları kapatılmalıdır. Yurt içi ve yurt dışı mali kaynakları bitirilen terör örgütü bitme noktasına gelecektir. İstihdam yaratıcı politikalarla halk iş sahibi yapılmalı, orada görevlendirilen öğretmene kadar bütün Devlet yetkilileri halkı kazanabilecek ve mümkünse yöresel dili bilen kişilerden seçilmelidir. Ayrıca operasyonlar hız kesmeden devam etmeli, “silahlı insansız hava aracı” yapılabilmesi için bütün imkanlar seferber edilmelidir. Devir artık teknoloji devridir… Milli kaynaklarımızla üretilecek “silahlı insansız hava aracı” ile ağır darbe alacak terör örgütü, diğer sosyal ve ekonomik yatırımlar neticesinde halk desteğini de yitireceğinden, kendiliğinden silah bırakma yoluna gidecektir. Diğer türlü eli kanlı örgütün rant kaynaklarını sonlandırma pahasına çözüme yanaşacağını düşünmek ütopik bir yaklaşımdır.

 

 

                                                                              Hamit YILDIZ                                  

                                                                              Gazi J. Ütğm.

                                                                              Gazihaber.com                

Yorumlar

Yorumlar