Tazminat Davaları Bilgilendirme | Gazi TV

Tazminat Davaları Bilgilendirme

Bu haber 16 Ocak 2013 - 11:26 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Tazminat Davaları Bilgilendirme

Avukat Sn. Vecdi OKŞAŞOĞLU’nun tazminat davalarına ilişkin olarak bilgilendirme yazısı aşağıda sunulmuştur.

 

ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNDE GÖRÜLEN İDARİ DAVALARDA YARALANAN ASKERE TAZMİNAT İLE ŞEHİT OLAN VEYA HER HANGİ BİR SEBEPLE ASKERLİK GÖREVİNİ İFA EDERKEN HAYATINI KAYBEDEN ASKERİN ANNE, BABA, ÇOCUKLAR VE EŞİ İLE DİĞER YAKINLARINA TAZMİNAT MESELESİ


Bilindiği gibi 818 sayılı borçlar kanunu 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile köklü bir şekilde değiştirilmiş ve de aynı tarihte yeni adı ile yani Türk Borçlar Kanunu olarak yürürlüğe girmiştir.


Her ne kadar yasanın bazı maddeleri geçici madde ile kanun yürürlüğe girer girmez uygulanacak olsa da genel olarak 01.07.2012 tarihinden önce meydana gelen hadiselere ve bu tarihten önce açılan davalara 818 sayılı borçlar kanunu uygulanacaktır.


Kanun yürürlüğe girer girmez tüm açılmış olan davalara dahi uygulanacak olan hususlar kamu düzeni ile alakalı olan ve yasanın geçici maddesinde yer alan hususlardır.


Bu durumda bu tarihten yani 01.07.2012 tarihinden önce meydana gelmiş olan ölüm ve yaralanmalara hangi yasanın uygulanacağı konusu önem kazanmaktadır. Askerde meydana gelen yaralanmalar ile ölümlerin kamu düzeni ile alakalı olduğu ve 01.07.2012 tarihinden önce meydana gelmiş olsa bile bu tür davalara yeni kanunun uygulanması gerektiği ve zarar görenin yakınlarına da tazminat ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.


Çünkü askerlik bir kamu hizmeti olup özellikle 6098 sayılı yasanın 56/2 maddesinin kamu düzeni ile ilgili olması sebebi ile açılmış olan davalara da uygulanması ve ölenin yanında ağır bedensel zarar görmüş olan askerin yakınlarına da manevi tazminat ödenmesi gerektiği düşüncesindeyim.


Bu işin önemi, yeni yasa ile gerek askerlere ve gerekse de yakınlarına özellikle şehit ve malul gazilik durumlarında ek hakların getirilmiş olmasıdır.


Örneğin 818 sayılı eski yasada askerlik hizmetini yerine getirirken hayatını kaybeden askerlerin anne ve babasına tazminat ödenirken, hayatını kaybetmeyen ancak sadece yaralanmış olan anne ve baba ile diğer yakınlarına tazminat ödemesi yapılmamaktaydı.


Askeri yüksek idare mahkemesi, Yargıtay kararlarından da esinlenmek sureti ile içtihat haline gelmiş kararlarında yaralanan askerin anne ve babasına tazminat ödenmesi istemi ile açılan davalarda bu yönden davanın reddine karar vermekte ve zararın doğrudan değil de yansıma yolu ile zarar olması sebebi ile manevi tazminat ödememekteydi.


Yeni yasa ile bu husus değiştirilmiş olup 56. Maddenin 2. Fıkrası ile “Ağır bedensel zarar ve ölüm halinde…” demek sureti ile ağır yaralanma durumunda askerin yakınlarına yani anne, baba ile eş ve çocuklarına da manevi tazminat ödenmesi gerekecektir.


Gerek sayın meslektaşlarım tarafından ve gerekse de zarar görenlerce açılacak olan davalarda bu hususlara dikkat etmek şart ve de çok önemli olup tam yargı davalarında süreaşımının önemi ve açılan davanın da süreaşımı sebebi ile reddedilmemesi için bu hususlara dikkat ederek zamanında ve doğru bir şekilde dava açılması gerekmektedir.


Avukat Vecdi OKŞAŞOĞLU

Yorumlar

Yorumlar