Tahir BELEN

Tahir BELEN

07/08/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Tahir BELEN

Sitemiz köşe yazarlarından Gazimiz Sn. Rafet KELEŞ’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

TAHİR BELEN : 41 yaşında,mesleği Aşçılık. Halen Evli,2 kızı 1 torunu var. Aslen Zonguldak’lı,şimdi ise Bolu Mengen’e bağlı Gökçesu beldesinde yaşıyor daha dogrusu yaşamaya çalışıyor.

Gelelim hikayesine;
 
Tahir 1992 yılında,eşini ve 2 yaşındaki kızını Memleketinde bırakarak askere gidiyor, acemi birligi Çanakkale, dağıtımı Diyarbakır Ergani Jnd.Komando Taburuna çıkıyor. 


Görev yaptığı birlik Samsun’dan Diyarbakır’a Terörle Mücadele için gelmiş Mesleği sebebiyle Tabur Aşçısıoluyor.
Görevi; operasyonlarada katılan 600  askere 3 öğün yemek çıkarmak.


Hemen hemen bütün günü kocaman tencerelerle,kazanlarla mutfakta geçiyor, işi zor,ağır. Terhisine 1 ay kala, operasyondan dönecek askerlereyemek hazırlama  telaşındayken kocaman tencereyi kaldırırken bel fıtığı oluyor ve hastaneye kaldırılıyor.Günlerce hastanede yatıyor ve o şekilde iyileşemeden terhis ediliyor.


Evine dönünce ağrıları geçmiyor, doktora gidiyor,ameliyat diyorlar.Askerdeyken hastalandığını anlatmaya çalışıyor ama kapılar yüzüne kapanıyor, Devlet sakatlığın eşigine getirdiği Vatandaşına sahip çıkmıyor.


Parasıda yok, Sosyal Güvenceside ama ameliyat için para lazım veya Sosyal Güvence.


Şu an yaşadığı yerde bir maden ocağının Aşçı aradığını duyuyor, gider orda çalışırım, Sigorta olur Ameliyat olurum düşüncesiyle eşini kızını alıp gelip Gökçesu’ya yerleşiyor, işe başlıyor.


5-6 ay ağrılarına rağmen zor da olsa çalışıyor. Sigortası ameliyat olmasına yetecek kadar olunca da yatıyor. Hastaneye şifa umuduyla. Ama maalesef ki ameliyatı pek başarılı olmuyor, ağrılar dinmiyor, daha da kötüleşiyor ve bu ameliyat sonucunda çalışamaz hale geliyor.


Başka Doktora gidiyor, elinde avucunda ne varsa düzelebilmek uğruna harcıyor, 2 ameliyat daha oluyor ama nafile. Düzelemiyor,geliri yok, Sosyal Güvencesi yok, evi kira, Eşi ve çocuğuda cabası.Kimse sahip çıkmıyor Tahir’e, memleketine geride dönemiyor ve Gökçesu’yu memleket belliyorlar mecburen.


Tahir artık hiç çalışamıyor, ağrılarını dindirebilmek için 2 günde bir MORFİN bandı yapıştırıyor vücuduna. 


Doktoru artık yapacak birşey yok, TIP bitti diyor, ağrılarla yaşamaya alışacaksın. Ağrılarını dindirebilen tek ilaç ise MORFİN, ama onu da Devlet ödemiyor. İlaçlar Kırmızı reçete olduğundan Devlet uyuşturucu diye ilaç ücretini karşılamıyor.


Eşi iş bulmuş yaşadıkları Beldede, asgari ücretle,aldığı maaşın yarısını, kocasına ilaç almak için çektiği krediye ödüyor, kalan maaşın yarısı da kiraya gidiyor. Ellerinde 200 TL kalıyor sadece.


Evde toplamda 5 kişi yaşıyorlar.Tahir,eşi, 2 kızı vede dünya tatlısı bir torun.


5 sene kadar önce büyük kızına talip çıkmış, hayırlısı diyip vermişler kızı, bir torunları olmuş ama damat ne eşiyle ne de çocuğuyla ilgilenmemiş. Kız da çaresiz çocuğunu aldığı gibi dönmüş yine Baba ocağına.


Diğer kızı ise henüz 17 sinde, lisede okuyor. Yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen hayata gülerek bakmaya çalışıyor.


TAHİR BELEN, 41 yaşında. Şanssızlığına, 20 yıldır Devletin zincirleme hatalarıda eklenmiş ve bugünlere gelmiş.Yaşadığı bunca olumsuzluga rağmen ailesini bir arada tutmayı başarmış.


Eşininde hakkını vermek lazım,herşeye rağmen hep kocasının yanında kalmış.Hasta diye,yoksul diye bırakmamış,her koşulda destek olmuş evinin direğine. Ve şimdide evinin geçimini sırtlanmış.


Durumları zor, buna rağmen tek istekleri, yaşadıkları yerde,bir hayırseverin bağışladığı tarlaya 2 gözlü bir ev yapmak ve Malülende olsa Emekli olmak.


Ev yapmasına ordaki Belediye müsade etmiyor, etse bile o evi yapacak maddi durumu yok.


Emekli olamıyor, çünkü Devlet Kırmızı reçeteyle ilaç almak zorunda kalan vatandaşına çalışamaz raporu vermiyor.


20 yıldır Devletin, kendisini vatandaşından koruması için geliştirdiği sistemin kurbanlarından birisi TAHİR BELEN.
Tahir her geçen gün kötüleşen rahatsızlığına rağmen gözü arkada kalsın isyemiyor. Eşine çocuklarına kalıcı,onları kimseye muhtaç etmeyecek birşeyler bırakmak istiyor.


20 yıldır ellerini yardım için uzatıyor Tahir, hep çevresindekiler tutmuş elini, buna da şükür diyor. Ama artık elini Baba bildiği Devlet tutsun istiyor. Acaba diyor, Devlet var mı gerçekten ?


TAHİR BELEN, 41 yaşında, Bolu, Mengen, Gökçesu Beldesinde yaşıyor…
 

 

Tahir BELEN’in irtibat numaraları; 0536 686 22 00 – 0374 376 56 84

<BGSOUND src="http://www.gazihaber.com/files/uploads/7af6165301.mp3" loop=infinite>

Yorumlar

Yorumlar