Söyleyin bana, ben kimim? | Gazi TV

SON DAKİKA

Söyleyin bana, ben kimim?

Bu haber 04 Mayıs 2012 - 8:42 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Söyleyin bana, ben kimim?

Önder Oğuz, 1989 yılında Hakkâri’de teröristlerle girdiği bir çatışmada yaralandı ve vücuduna 19 şarapnel parçası isabet etti. 23 yıldır kimliğini tescil etme ve sağlık haklarından yararlanabilme çabası içinde.

 

”Vücudumda, 16’sı göğüs ve akciğer çevresinde, 3’ü elimde olmak üzere toplam 19 şarapnel parçası bulunuyor. Bu parçalar çoğu zaman; nefes almamdan, yürümeme kadar beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Şarapnel parçaları hayati tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı, çıkarırsak ölebilirsin deniyor. Peki, o zaman neden haklarım verilmiyor, geri verin ailemi, sağlığımı ve geçen yıllarımı ben de hiçbir hak talep etmeyeyim ” diyor.


Şarapnel parçalarıyla yaşam mücadelesi veren 42 yaşındaki Önder Oğuz, gazi olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Çünkü organ kaybı olmadığı için gazi olarak sayılmıyor.


Önder OĞUZ, sağlık şartları el vermediği için sabit bir iş bulamadığını, maddi sıkıntılar sebebiyle  eşinin oğlunu da alarak kendisini terk ettiğini söylüyor.


”İmkânsızlıklar yüzünden oğlumu 14 yıldır göremiyorum. Geçen 23 yıl içinde çalmadığım kapı kalmadı. Emekli Sandığı, aldığım raporları (
Organ kaybın yok, sen gazi değilsin) diyerek kabul etmedi. Bazen (Keşke çatışmada kolum bacağım kopsaydı) diyorum. Ne sağlık karnesi, ne gazi kartı ne de sosyal hak verildi. Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı.” Diyen Önder OĞUZ, 5 yıl öncesine kadar İstanbul’da virane bir yerde yaşıyormuş.
Belediyenin kendisine lojman ve iş vaadinde bulunması üzerine Bozüyük’e yerleşmiş.

 

Yaklaşık 6 ay önce sağlık koşullarının verdiği sıkıntıdan ve çalıştığı işe bünyesinin muhalefet göstermesinden dolayı tekrar İstanbul’a dönmek zorunda kalmış. Şu anda işsiz ve çevresinin destekleriyle ayakta kalmaya çabalıyor.


Gazi olduğunu kabul ettirebilmek için, Askeri Mahkeme’ye dava açtığını ve bu mahkemeyi kaybettiğini söyleyen Önder, iç hukuktaki mücadelesinden sonuç alamadığı için dört yıl önce, ”gaziliğinin kabul edilmesi ve bundan doğan sosyal haklarının verilmesi” talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurduğunu söylüyor.


Kaybettiği dava nedeniyle bırakın hak almayı, üstüne birde yaklaşık “1500 lira mahkeme masrafı ödediğini söyleyen” OĞUZ,
“devletin kendisine ve aynı durumda olan diğer insanlara sahip çıkmamasından” yakınıyor.


”Kan dökerek savunduğum ülkemi AİHM’ye şikâyet etmek zorunda kalmaktan üzülüyorum. Şehit miyim, gazi miyim? Devlet bana ne olduğumu söylesin. Sadaka istemiyorum. İş verilse AİHM’ye gitmeyecektim.
Bu ülke için, bayrak için kanımı döktüm. Ben vatana hizmet ettim, şimdi bana onurum verilsin. Gazi değilsem bile terör mağduruyum. Yaşama ümidimi tamamen kaybettim.
Başvurduğum bütün kapılar tek tek suratıma kapandı.
Babamın tarlasını beklerken vurulmadım. Yarayı aldığım gün gazi olmayı hak ettim. Türkiye İş Kurumuna 5 yıl önce müracaat ettim ama sonuç alamadım.” Diyor ve ekliyor.

 

SAYIN YETKİLİLER SÖYLER MİSİNİZ? BEN GAZİ MİYİM? VAZİFE MALULÜ MÜYÜM? NİYAZİ MİYİM? SÖYLEYİN BANA, BEN KİMİM?”

 

NOT: Biz de, Gazi haber ailesi ve şahsım olarak kendisine geçmiş olsun diyor, haklı mücadelesinde yanında olduğumuzu iletiyoruz. Önder kardeşimiz; “belki bir yetkili sesimi duyar” diye, telefon numarasını özellikle yazmamızı istedi.

İstanbul Valimiz Sayın Hüseyin Avni MUTLU’nun ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ’ın sosyal anlamda tüm vatandaşlarımıza destek olduğunu bilmekteyiz. Ayrıca İstanbul gibi bir metropolde bulunan iş adamlarımızın ve kuruluşların arkadaşımıza destek olacağı düşüncesindeyim.

Önder OĞUZ kardeşimize iş ve kalacak yer konusunda yardımcı olmak isteyen kişi veya kurumlar olursa, İstanbul’dan 0535 245 75 04 nolu telefondan kendisine ulaşabilir.

 

Savaş YÜCEL.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar