Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunca Sağlanan Ya | Gazi TV

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunca Sağlanan Ya

Bu haber 11 Ocak 2014 - 10:05 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunca Sağlanan Ya

3713 sayılı Kanun md. 22 gereğince; terör olaylarının etkisiyle zarar gören, can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlara, “Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonu”ndan öncelikle yardım yapılmaktadır. Bu fondan ilk ve orta öğrenim çağındaki şehit çocuklarının öğrenim masrafları da karşılanmaktadır. Yardımın kapsam ve ölçüsü, fonun mahallî yetkililerince belirlenecek miktarı aşmamak kaydıyla Fon Kurulunca tespit edilmektedir.

Ayrıca 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2’nci maddesine; “Her türlü afetten zarar görenler ve şehit yakınları ile gaziler ise, Fon Kurulu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanış­ma Vakıflarınca belirlenecek kriter ve süreler çerçevesinde bu Kanun ile sağlanacak haklardan yararlandırılır. ” hükmü eklenerek gazi ve şehit yakınlarının bu fondan yararlandırılması sağlanmıştır.
 
Kaynak: “Türkiye’de Gazi ve Şehit Ailelerine Sağlanan Sosyal Haklar ve Gazi ve Şehit Aileleri Bilgi Bankası Oluşumunun Sağlanmasında Batman İli Örneği” makalesinden alıntıdır. Yunus KÖLEOĞLU, Soner KARATAŞOĞLU, Mete Kaan NAMAL 

Yorumlar

Yorumlar