Şok! Şehit Aileleri ve Gaziler Dernekleri Konfederasyonu Kur | Gazi TV

Şok! Şehit Aileleri ve Gaziler Dernekleri Konfederasyonu Kur

Bu haber 29 Mayıs 2013 - 23:50 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Şok! Şehit Aileleri ve Gaziler Dernekleri Konfederasyonu Kur

Aldığımız duyuma göre yasal değişikliğe gidilerek Türkiyede’ki bütün Şehit ailesi ve Gazi derneklerinin konfedarasyon olarak tek çatı altında toplanması planlanıyor. Türkiye genelinde federasyon bazında teşkilatlanma yapılacak. 6 profesör ve 6 dernek başkanı tarafından çalışmaya son şekli verilmek üzere olduğu da gelen duyumlar arasında…

Hamit KÖSE (Şehit Aileleri Federasyonu ) , Taner URAN (Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği), Abbas GÜNDÜZ (EMŞAV) , Şükrü TANDOĞAN (Muharip Gaziler Derneği) çalışmaya şekil veren dernek başkanlarından birkaç isim olarak belirtiliyor.

 

Bu kadar önemli bir konuda bütün dernek ve şube başkanlarının düşüncelerinin alınması ve birlikte karar alınması gerekirken büyük bir gizlilik içerisinde bu çalışmanın yapılması da oldukça düşündürücüdür.

 

Ayrıca daha önceden yapmış olduğumuz haberimizde Şehit babası Sn. Mehmet GENÇER’in Bakan Danışmanı olmasına dair karar alındığını duyurmuştuk. Haberimize bu linkten ulaşabilirsiniz.>>> Bu sevindirici gelişmeye ilişkin yapmış olduğumuz haberden bu zamana kadar Gençer halen Bakan Danışmanı yapılmadı. Konfederasyon çalışması neden gösterilerek, bu zamana kadar umut verilen Sn. Mehmet GENÇER’in Bakan Danışmanı yapılmasından Devlet büyüklerimizce imtina edilmeyeceğine ve bu Şehit babamızı üzmeyeceklerine gönülden inanıyoruz.


Federasyon ve konfederasyonlar aynı amaçla kurulan derneklerin üst kuruluşlarıdır. Her iki üst kuruluşun da temsil Yeteneği mevcut derneklerden daha etkin ve üstün bir şekilde gerçekleşecektir. 

 

Bu itibar ile bu yapılanma kapsamında federasyon ve konfederasyon başkanları belirlenirken, temsil edilen Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerince kabul gören kişilerin iş başına getirilmesi büyük önem arz etmektedir. İleride Milletvekili olma veya benzeri siyasi beklentiler içerisinde olan kişilerin camianın talep ve sorunlarını dile getirebilmesi ve çözüm üretmesi oldukça güç olacaktır. Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri bütün siyasi partilere eşit mesafededir. Umarız partiler üstü bir anlayışla yönetim görevini üstlenecek ve camiamıza gerçekten hizmet etmek amacında olan kişiler iş başına gelirler.

 

Bunun yanında il ve ilçe bazında görev yapan derneklerin ya da vakıfların yasa değişikliği ile tek derneğe indirgenerek kapatılmaması, mevcut durumları ile bulundukların il ya da ilçenin hangi federasyonun kapsamına giriyorlarsa o federasyona bağlanması önem arz etmektedir.

 

Buz hususta yapılmakta olan çalışmaya ilişkin olarak detaylı bilgiye sahip değiliz. Elimize bilgi ulaştıkça sizler için yayımlayacağız. 

——————————————————————————————–

Türk Medeni Kanununa göre;

1.Federasyon: Federasyonlar, kuruluş amaçları aynı olan en az beş derneğin amaçlarını gerçekleştirmek üzere üye sıfatıyla bir araya gelmeleri suretiyle kurulur.

Her federasyonun bir tüzüğü bulunur.

Federasyon kuruluş bildirimi, tüzük ve gerekli belgelerin yerleşim yerinin en büyük mülki amirine verilmesiyle tüzel kişilik kazanır.

 

2. Konfederasyon:

Konfederasyonlar, kuruluş amaçları aynı olan en az üç federasyonun amaçlarını gerçekleştirmek üzere üye sıfatıyla bir araya gelmeleri suretiyle kurulur.

Her konfederasyonun bir tüzüğü bulunur.

Konfederasyon, kuruluş bildirimi, tüzük ve gerekli belgelerin yerleşim yerinin en büyük mülki amirine verilmesiyle tüzel kişilik kazanır.

Yorumlar

Yorumlar