Sivil Şehitlik ve Sivil Gazilik | Gazi TV

SON DAKİKA

Sivil Şehitlik ve Sivil Gazilik

Bu haber 24 Nisan 2012 - 12:48 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Sivil Şehitlik ve Sivil Gazilik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sitemizde de yayımladığımız basın duyurusunda “Sivil Şehitlik” ve “Sivil Gazilik” kavramlarının söz konusu olmadığını açıklamalarına rağmen bazı gazete ve haber siteleri ne yapmaya çalışıyor?

    Neticede terör mağdurlarına Devlet olmanın gereği yapılması gereken ne varsa yapılmalı, o insanların mağduriyetleri giderilmelidir. Bu konuda zaten bir tereddüt bulunmamaktadır. Bakanlıkça yapılan basın duyurusu da bu yöndeydi ve sevindiriciydi.

  

    Ne var ki; son zamanlarda basında yer alan bazı haberlerde halen “Sivil Şehitlik” ve “Sivil Gazilik” kavramlarına vurgu yapılması ciddi bir bilgi karışıklığının olduğunu gösteriyor. Hatta yapılan haberlerde yapılması planlanan yasanın da “Sivil Şehitlik Yasası” olarak adlandırılması bu durumu daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. “En genç Gazi O Olacak”, “Türkiye’nin en genç Gazisi bu kız”, “Sivil Gaziye Maaş Geliyor” başlıklı basında son günlerde yer alan haberler halen bu olmayan kavram üzerine bina ediliyor.

  

    Artık “Sivil Şehitlik” ve “Sivil Gazilik” gibi Şehit aileleri ve Gazilerin her gördüklerinde yüreklerini dağlayan kavramların söz konusu olmadığının Türkiye çapında yayın yapan kanallarda halka iletilmesi ve bu karışıklığa bir son verilmesi gerekmektedir. Terör mağduru olan kardeşlerimiz için ne gerekiyorsa yapılmalı. Neticede onlar da canlarını terör belası yüzünden vermiş insanlar. Fakat dünyanın hiçbir yerinde uygulama örneği olmayan farklı kavramlar oluşturulmasının da bir anlamı bulunmamaktadır. 

  

    Bu noktada değerli basın kuruluşlarının artık bu tür haberlere son vermelerini ve “Terör Mağduru” ifadesini kullanmalarını rica ediyoruz.

 

                               

 

                                                                                                       Hamit YILDIZ

                                                                                                       Gazi J. Ütğm.

                                                                                                       Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar