Sınıf Değiştirerek Göreve Devam Edenlerin İş Hakkı var mı? | Gazi TV

Sınıf Değiştirerek Göreve Devam Edenlerin İş Hakkı var mı?

Bu haber 02 Ağustos 2013 - 9:53 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Sınıf Değiştirerek Göreve Devam Edenlerin İş Hakkı var mı?

Harp ve vazife malullerinden sınıf değiştirerek göreve devam edenlerin iş hakkını düzenleyen yeni yasa kapsamında iş hakkını kullanıp kullanamayacaklarını masaya yatırıyoruz.

6495 sayılı yasanın iş hakkını düzenleyen 86. maddesine göre; “istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanların iş hakkı ile ilgili düzenlemeyi içeren fıkraların uygulanmasında dikkate alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.

 

Ancak dikkat edilirse burada geçen olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken” ifadesinde de görüleceği üzerine olaydan sonra bu tür kurum ve kuruluşlarda işe başlanması durumunda bu maddenin geçerli olacağını söylemek gerekiyor. Yani zaten vazife maluliyetinin gerçekleştiği ve olaydan önce çalışılmaya başlanılan işe sınıf değiştirerek devam edenlerin bu düzenleme dışında olduğunu değerlendiriyoruz.


 4 ay içerisinde yapılacak uygulama yönetmeliğinde bu hususa açıklık getirilerek mağduriyet oluşmasının önüne geçilmesini temenni ediyoruz.

 

Bunun yanında anılan düzenlemeye istinaden harp ve vazife malulü iş hakkını kullanamayacak olsa bile yasa açısından eş yada çocukları ile kardeşlerinden birine bu hakkı kullandırabilmelerinin önünde engel olmadığını düşünüyoruz. Bu hususta hukuki bilgi ve tecrübesi ile fikir verebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyoruz. Saygılarımızla.

Yorumlar

Yorumlar