Silahını bırakmayan asker | Gazi TV

SON DAKİKA

Silahını bırakmayan asker

Bu haber 31 Ekim 2012 - 10:10 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Silahını bırakmayan asker

Çanakkale savaşı, yarım milyon insanımızın şehadetiyle zafere ulaştı. Bu, dünyaca bilinen bir gerçek. Orada Anadolu’daki her evden mutlaka bir şehit yatıyor. Her birinin de bir destanı, bir hikayesi var.

   Ali Hoca’da Çanakkale şehitlerinden. Onun da hikayesi var. Hem de destansı bir hikaye.   Hatışoğlu Konağı adlı kitabımızın bir yerinde Reşit Hoca dedemden bahsediyordum.   “Reşit Hoca aslında dört kardeşmiş. Büyük kardeşi Ahmet Hoca, Osmancık vaizi olarak emekli olmuş. Diğer kardeşi Osman Hoca da Hamit Cami müezziniymiş. Bir diğer kardeşinin adı da Ali’ymiş. Annem, Ali amcasının atıyla birlikte seferberlikte askere gettiğini söylerdi. Birinci Dünya Savaşı’nda onu Çanakkale cephesine göndermişler.

   Kendisinden üç dört yıl haber alınamamış. Sadece Çanakkale cephesinde olduğu biliniyormuş, o kadar.   Bir gün Ali amcasının atı, Karaören’e (Başpınar’a) gelmiş. Komşular, Bekir Hoca’ya gelip haber vermişler:

   *Ali’nin atı geldi.

   * Ali yok mu?

   * At yalnız geldi. Ali’yi görmedik.

   * Atın gözüne bakın, gözünde yaş var mı?

 

   Bana haber verin.

   Bunun üzerine evden çıkıp ata baktıklarında mahzun bir insan gibi gözyaşı döktüğünü görüyorlar. Gelip durumu Bekir Hoca’ya haber veriyorlar. O da abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra ellerini semaya kaldırarak şöyle diyor:   Rabbim, sana şükürler olsun. Ne mutlu bana, şehit babası oldum. Allah’ım, şehit oğlumun şefaatinden mahrum etme.   Namaz ve duayı bitirdikten sonra,   Atı ahıra çekin, terini kurulayın, yem saman verin. O, Ali’min emaneti, deyip tesbihine devam ediyor

Ben, annemden dinlediğim bu tarihi olayı okuyucularıma böyle aktarmıştım. Şehit Ali’yle ilgili internette Allah’ın Bahşettiği En Büyük Rütbe” başlıklı şu bilgiye ulaşınca hem hayret içinde kaldım, hem e sevindim:   “Çorum-Osmancık-Başpınar Kasabası (Karaviran) kütüğüne kayıtlı Bekir Hoca’nın medrese talebesi dört oğlundan Çanakkale’ye katılan Ali Hoca’nın şehadetiyle ilgili bir tablo düşmanın top ve güllelerinin sağanak halinde yağdığı bir ikindi vakti namazını eda etmektedir Ali Hoca.   O menfur sağanaktan bir şarapnel parçası isabet eder bu iman eri Anadolu yiğidine. Silahı hemencecik önünde durmaktadır. Darbeyle beraber silahına sarılır. Silahına sahiptir lakin can kuşunu kaçırmıştır elinden. Can kuşu cennete uçmuştur. Ali Hoca’nın silahını elinden kimse alamaz. Arkadaşları komutanının yanına gelmişlerdir. Üzerindeki emanetler tespit ve teslim alınacaktır.   Lakin garip bir devir teslimdir bu .Ali Hoca, silahını kimseye vermez. Sımsıkı kavradğı silahı elinden koparamazlar. Arkadaşlarından biri, bileğinin kesilmesini teklif eder silahı alabilmek için. Lakin komutan manidar bir bakış fırlatır askere ki bu bakış eritir teklifin sahibini. Ve döner Ali Hoca’ya komutan;   – Oğlum Ali, Allah’ın sana bahşettiği en büyük rütbeyi aldın. Bu saatten sonra sana bu silah lazım olmayacak. O bize gerekli. Onun için silahını bize teslim eder misin evladım, der.   Bu hitaba Ali Hoca, ellerini açarak ve silahı bırakarak cevap verir.

Kaynak: http://www.izafet.com/genel-tarih/671746-canakkale-savasinda-silahini-birakmayan-asker.html#ixzz2Aqt8QGRB

Yorumlar

Yorumlar