Şeref Aylığının Eşitlenmesi İle İle İlgili Kanun Teklii | Gazi TV

SON DAKİKA

Şeref Aylığının Eşitlenmesi İle İle İlgili Kanun Teklii

Bu haber 08 Kasım 2012 - 12:35 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Şeref Aylığının Eşitlenmesi İle İle İlgili Kanun Teklii

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Kore ve Kıbrıs gazilerimize verilmekte olan ‘Şeref aylığı’nın, gazilerimiz arasında yaratmış olduğu eşitsizliği kaldırmak amacıyla TBMM’de kanun teklifi vermiştir. Kanun teklifi metni aşağıda sunulmuştur.

         Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Kore ve Kıbrıs gazilerimize verilmekte olan ‘Şeref aylığı’nın, gazilerimiz arasında yaratmış olduğu eşitsizliği kaldırmak amacıyla TBMM’de kanun teklifi vermiştir.

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Kore ve Kıbrıs gazilerimiz 1005 Sayılı İstiklâl Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun gereği “Şeref aylığı’ almaktadırlar. Ancak 2007 yılında çıkarılan 5595 Sayılı Kanunla gazilerimiz arasında; almakta oldukları aylık bakımından, ayrıcalık yaratılmış, sosyal güvencesi olan gazilerimize 250 TL daha az ‘Şeref aylığı’ verilmeye başlanmıştır.

Gazilerimiz arasında büyük bir mağduriyet ve ayrıcalık yaratan uygulama sanki gazilerimiz arasında, gazilik bakımından sınıf farkı var olduğu görünümü vermekte ve eşitsizlik yaratmaktadır.

Oysa ‘Şeref aylığı’ adı altında verilen aylık, devletin gazilerini onurlandırdığı ve sahiplendiğini gösteren sembolik bir anlam da ifade etmektedir. Bu aylığın şöyle veya böyle gerekçelerle rakamını değiştirerek, arada eşitsizlik yaratmak, bu aylığın adını da şaibeye itmektedir. Şeref aylığı sabit bir rakam olarak, tüm gazilerimize eşit şekilde ödenmelidir.


Bu eşitsizliği kaldırmak için vermiş olduğum kanun teklifim ile gazilerimiz arasındaki farklılık ortadan kaldırılarak, tüm gazilerimizin 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan 30 günlük net asgarî ücret tutarı ‘Şeref aylığı’ olarak ödenmesi sağlanacaktır.


Gazilerimize yönelik geçtiğimiz günlerde 5233 Sayılı Terör Ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun’un başlangıç tarihinin değiştirilmesi için TBMM’de vermiş olduğum kanun teklifim ile de bu alanda mağduriyet yaşayan gazilerimize çözüm getirmiştik.


Yine tüm kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin çağrı merkezleri kurarak, bu merkezlerde gazilerimizin istihdam edilmesi yönündeki kanun teklifimizi de TBMM’ye sunmuştuk.


Gazilerimize yönelik tüm bu mevzuat çalışmalarımız onların yalnız olmadığını, devletin her daim gazilerine sahip çıktığının göstergesi olacaktır. Bu yüzden gazilerimiz ile ilgili bu kanun tekliflerimin, diğer tüm partiler tarafından da benimsenmesini bekliyorum” dedi.


 


Değerlendirmeniz dileğiyle bilginize saygıyla sunarız.

Yorumlar

Yorumlar