Serbest Seyahat Kartlarında Sorun Devam Ediyor | Gazi TV

Serbest Seyahat Kartlarında Sorun Devam Ediyor

Bu haber 18 Haziran 2013 - 15:04 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Serbest Seyahat Kartlarında Sorun Devam Ediyor

Temmuz 2012’de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile 3713 s.k. kapsamında malul olanların ana ve babaları ile bakmakla yükümlü olunan çocuklarına serbest seyahat kartı hakkı getirilmesine rağmen halen bu konuda yönetmelik düzenlemesi yapılmadığından hakkın kullanılması sağlanmamıştır. 12 Şubat 2013 tarihinde Sn. Başbakanın parti grup toplantısında müjdesini vermiş olduğu 3713 s.k. kapsamı dışındaki vazife malulleri ile Muharip Gazilerin anne, baba ve çocukları için de henüz yasal düzenleme yapılmadığından hakkın tesisi sağlanmamıştır. Bunun yanında aynı yasal düzenlemede “Bu bendin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının görüşü alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.” hükmü bulunmasına rağmen henüz yönetmelik düzenlemesi de gerçekleştirilmemiştir.

   Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerince her gün karşılaşılan serbest seyahat kartının kullanımına ilişkin sorunların çözümünde bu kadar geç kalınmasının nedenini anlamak mümkün değildir.

 

   Yönetmelik yapılacağına ilişkin yasada bir hüküm konuldu ise, ilgili yönetmeliğin en geç kaç ay içerisinde çıkarılacağına dair de yasada hüküm konulmalıdır. Bu şekilde tamamen idarenin inisiyatifine bırakılan ve hiçbir süre tahdidi konulmayan ucu açık düzenlemelere istinaden, yönetmeliğin ne zaman yapılacağını kestirebilmek maalesef mümkün değildir.

 

———————————————————————————————————

Bu hususta MHP Samsın Milletvekili Sn. Cemalettin ŞİMŞEK’in vermiş olduğu soru önergesini sizler için yayımlıyoruz.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

   Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.


                                                                        Cemalettin ŞİMŞEK

                                                                         Samsun Milletvekili

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Şehit Ailelerine ücretsiz seyahat kartı verilmektedir. Bu kartların arka yüzünde ” Bu kart sahibi Devlet Demir yollarının yurt içi hatlarında, Denizyolları şehir hatlarında, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat eder.” denilmektedir.
Ancak özellikle belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait toplu taşıma araçlarında bu hak sahiplerine uygulanmadığına dair şikâyetler gelmektedir.

   1- Bu konuyla alakalı bilginiz var mıdır?

   2- Varsa ne gibi yaptırımlar yapmayı düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Yorumlar