Serbest Seyahat Kartlarına İlişkin Soru Önergesi ve Yanıtı | Gazi TV

SON DAKİKA

Serbest Seyahat Kartlarına İlişkin Soru Önergesi ve Yanıtı

Bu haber 28 Ekim 2012 - 20:51 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Serbest Seyahat Kartlarına İlişkin Soru Önergesi ve Yanıtı

MHP İstanbul Milletvekili Sayın Lütfü TURKKAN’ın İçişleri Bakanlığına yönelik olarak 7/9141 sayılı yazılı soru önergesi ve Bakanlıkça verilen yanıt aşağıda sunulmuştur.

 

SORU ÖNERGESİ;


1005 Sayılı Yasaya göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin şehit ailelerine ücretsiz ulaşım için verdiği kartlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal ediliyor. “Belediyenin bir yazısıyla 1 Ağustos’tan itibaren artık bu kartların geçmeyeceğini, Gazi-Şehit ailelerine manyetik kart verileceğini, belediyenin verdiği bu manyetik kartların ise sadece İstanbul dâhilinde geçerli olacağı bildirilmektedir.”

Bu nedenle;

1-       1005 Sayılı Yasaya göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin şehit ailelerine ücretsiz ulaşım için verdiği kartlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildiği ve Gazi-Şehit ailelerine sadece İstanbul’da geçerli olacak manyetik kart verileceğini iddiaları doğru mudur?


Bu iddialar doğru ise; TBMM’nin yasa ile belirleyip hak olarak verilen Şehit-Gazi ailelerinin bu haksız uygulamaya tabi tutulmasının haklı gerekçeleri nelerdir? Sadece İstanbul’da geçerli olması doğru mudur? Şehit ve Gazi aileleri sadece İstanbul’da mı yaşamaktadırlar?


2-      Şehit ve Gazi ailelerine yapılması düşünülen bu hak kaybını önlemeyi düşünüyor musunuz?


İSTANBUL VALİLİĞİ TARAFINDAN VERİLEN YANIT;

 

İstanbul Milletvekili Sayın Lütfü TURKKAN’ın 7/9141 sayılı yazılı soru önergesinde yer alan sorular hakkında;

1005 sayılı Yasa ile toplu ulaşımda ücretsiz seyahat eden vatandaşlar açısından hak kaybına yol açacak bir uygulamanın bulunmadığı, anılan yasa çerçevesinde hak sahibi olan kişiler, İstanbuldaki tüm toplu ulaşım sistemlerinde geçerli olan, kayıp bildirimi yapılması halinde bloke edilen, son derece güvenlikli İstanbulkartı 12 noktadaki seyahat kartları başvuru merkezleri veya İETT’nin internet sitesinden kolayca temin edildiği, turnike geçiş sistemlerinde hiç kimseye kimlik ibraz etmeden kullanarak seyahat edebilecekleri Büyükşehir Belediye Başkanlığından alman bilgilerden anlaşılmıştır.


İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GÖNDERİLEN YANIT;


İlgi yazınızla, Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü TÜRKKAN’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na vermiş olduğu 7/9141 sayılı yazılı soru Önergesinde yer alan sorulara verilecek cevaba esas teşkil etmek üzere yazı ekinde gönderilen soru önergesinin cevaplandırılması istenilmektedir.

Yazılı soru önergesine ilişkin cevabımız aşağıda sunulmaktadır:

1005 sayılı yasa ile toplu ulaşımda ücretsiz seyahat eden vatandaşlarımız açısından hak kaybına yol açacak bir uygulamamız bulunmamaktadır. Anılan yasa çerçevesinde hak sahibi olan kişiler, İstanbul’daki tüm toplu ulaşım sistemlerinde geçerli olan, kayıp bildirimi yapılması halinde bloke edilen, son derecece güvenlikli îstanbulkartı 12 noktadaki seyahat kartları başvuru merkezleri veya İETT’nin internet sitesinden kolayca temin ederek, turnike geçiş sistemlerinde hiç kimseye kimlik ibraz etmeden kullanarak seyahat edebileceklerdir.Yorumlar

Yorumlar