Sekiz Köşeli Yıldız Açıklaması | Gazi TV

SON DAKİKA

Sekiz Köşeli Yıldız Açıklaması

Bu haber 11 Nisan 2012 - 14:04 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Sekiz Köşeli Yıldız Açıklaması

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şubesi Başkanı Sn. Mustafa IŞIK, şubede bulunan sekiz köşeli yıldıza ilişkin yapılan eleştirilere açıklık getirdi.

 

Mustafa IŞIK yaptığı açıklamada;

“Son Günlerde Facebook’ta paylaşılan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şubemizde de olduğu söylenilen Sekiz Köşeli Yıldız’ın İsrail ve Yahudilere ait bir işaret olduğu Masonların kullandığı bir amblem olduğu Derneğimizin Mason locası mı? gibi tarifi mümkün olmayan tabirlere maruz kaldığı bizi derinden üzmüştür. Anadolu Selçuklu Devleti Alaeddin Keykubat tarafından kullanılan, her Türk`ün veya her Müslümanın bilmesi gereken bir amblem olduğunun bilinmesi, ayrıca derneğimize yakıştırılmak istenen anlayışları bertaraf etmek için, 8 köşeli yıldızın tarihteki ve günümüzdeki yeri ve önemini anlatmak istedim.

Bu simgenin Müslümanlar için özel bir anlamı vardır. Ayrıca Selçuklu Türkleri içinde öyledir.

İşte farklı kaynaklardan 8 köşeli yıldız simgesinin anlamları;

Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın Ortadoğu`da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde 8`in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtiliyor. Ayrıca dini kaynaklarda İslamiyetin 8 esasa dayalı olduğu, bunlara sekiz cennet kapısı dendiği, sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtiliyor. Sekiz ilke Merhamet ve şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek olarak sıralanırken Sekiz cennet de şöyle isimlendiriliyor:

 

 

1. Dâri-celal

2. Dâri-karar

3. Dâri-selam

4. Cennetülhuld

5. Cennetülmevâ

6. Cennetüladn

7. Cennetülfirdevs

8. Cennetünaim.

Sekiz köşeli yıldız bugün bir müze olarak kullanılan Hacı Bektaşi Veli Dergâhında dergâhın mührü olarak sergilenmektedir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar

Yorumlar