Şehit Yetimleri Umutlu

Şehit Yetimleri Umutlu

10/12/2012 0 Yazar: Gaziler Net
Şehit Yetimleri Umutlu

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Gökhan Uz’un köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Aldığımız duyumlara göre 11.12.2012 Tarihinde (Salı günü) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında  Bakan Sn. Fatma ŞAHİN ve Daire Başkanı Sn. Ömer ÖZCAN bey görüşeceklerdir. Ömer beyin Daire Başkanlığı göreviyle bulunacağı son toplantı olduğu söyleniyor.


Yarınki yapılacak görüşmelerde de Şehit yetimlerinin beklediği  ‘2. İŞ HAKKI YÖNETMELİĞİ’ konusundaki mağduriyetlerin  görüşüleceğini  yaş durumu ,emeklilik durumu, feragat hakkı vs. gibi sebeplerden dolayı Şehitlerimizin yetimlerinin mağduriyetlerinin gündeme getirileceğini umut ediyoruz.


Şu andaki İçişleri Bakanlığının hazırlamış olduğu taslak yönetmelikte Şehidin kardeşi 65 yaşının üzerindeyse ibaresinin 41 YAŞININ ÜZERİNDE OLMASI (memuriyetteki yaş sınırı), kamuda memur ise ibaresine ek olarakta ‘EMEKLİ’ veya ‘ENGELLİ’ ise ibarelerinin de eklenmesi gerekmektedir. 


2011 yılında Aile Bakanlığı bünyesinde ŞEHİT AİLELERİNİN  VE GAZİLERİMİZİN HAKLARIN DÜZENLENMESİ şeklinde yapılan çalışmalar tamamlanıp TBMM tatile gireceği gün Şehit ve Gazilerimizle ilgili kanun meclisten tüm partilerin oylarıyla geçirilmiştir.


Sn. Daire başkanımıza ülkemizdeki tüm Şehitlerimizin yetimlerinin ve Gazilerimizin  vebalini üzerlerinde taşıdığını hatırlatıyorum. 


Yönetmeliği her ne kadar İçişleri Bakanlığı hazırlıyorsa da sorunun temelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanarak meclise gönderilen kanun metnine feragat hakkının konulmamış olması yatmaktadir. Dolayısı ile bu nedenlerden ötürü sorunu Bakanlığımızın çözümleyeceğine gönülden inanıyoruz.


Yorumlar

Yorumlar