Şehit Yakınları ve Gazilere Müjde | Gazi TV

Şehit Yakınları ve Gazilere Müjde

Bu haber 22 Aralık 2012 - 11:32 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Şehit Yakınları ve Gazilere Müjde

Bugün gazetesinin bugün yayımlanan haberine göre; Aile Bakanlığı şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli bir düzenlemeye daha imza attı.


Yeni bir düzenlemeyle şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra anne ve babasının da istihdama dahil edilmesini kararlaştırdı.


Şehit yakınları ve gazilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan müjdeli haber geldi. Bakanlık yaptığı düzenlemeyle şehit yakınına tanınan istihdam hakkına annesi ve babasını da dahil etti. Bu kapsamda bakanlık ilk olarak 8 bin 500 kişiyi daha istihdam etmek için kolları sıvadı.


KAPSAMI GENİŞLETİLDİ


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli düzenlemelere devam ediyor. Bakanlık şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını 2’ye çıkarmasının ardından yeni bir düzenleme daha yaparak şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra anne ve babasının da istihdama dahil edilmesini kararlaştırdı. Bakanlık bu düzenleme ile 8 bin 500 şehit yakınını daha işe yerleştirmeyi hedefliyor.


MUHTAÇLIK ŞARTI KALDIRILDI


Bakanlık bu düzenlemenin yanı sıra şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartını da kaldırdı. Ayrıca anne ve babaya verilen maaş miktarında da alt taban limiti belirlendi. Böylelikle şehit erbaş ve erlerin anne ve babalarının maaşlarında azami 265 TL’ye kadar bir artış yaşandı. Şu an için 19 bin 224 şehit anne ve babası maaş alırken muhtaçlık maaşının kaldırılmasıyla bu sayının artırılması amaçlandı.


BİN 700 SİVİLE TERÖR TAZMİNATI


Şehit yakınları ve gaziler için düzenlemelere giden bakanlık terör konusunda mağdur olan sivillere de yardım elini uzattı. Bu kapsamda terör yüzünden mağdur olan ve yakınlarını kaybeden sivillere aylık bağlandı. Bu düzenleme ile ölüm tazminatı ödenen kişi sayısı 4 bin 332 olurken, bin 791 sivil vatandaşa ise sakatlanma ve yaralanma tazminatı ödendi.


Haberin Devamı İçin Tıklayınız : http://gundem.bugun.com.tr/sehit-yakinlari-ve-gazilere-mujde-haberi/216331/

Yorumlar

Yorumlar