Şehit – Gazi Tanımlamalarına Açıklık Getirilmelidir | Gazi TV

Şehit – Gazi Tanımlamalarına Açıklık Getirilmelidir

Bu haber 18 Haziran 2013 - 14:45 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Şehit – Gazi Tanımlamalarına Açıklık Getirilmelidir

MHP İzmir Milletvekili Sn. Ahmet Kenan TANRIKULU’nun “Şehitlik” ve “Gazilik” tanımlamalarına ilişkin vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur.

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 06 /05/2013

                                                                    Ahmet Kenan TANRIKULU

                                                                          İzmir Milletvekili

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Akçakale sınır kapısında Suriye’den gelenlerin çıkarmış olduğu olaylarda 1 polis memurumuz şehit olurken, 2’si polis memuru, 5 asker ve 4 vatandaşımız da yaralanmıştır.


Bu bağlamda;


1-) Şehit olan polis memurumuz Ferhat Avcı kanunlarımıza göre şehit sayılacak mıdır?


2-) Şehit polis memurumuz Ferhat Avcı’nın geride kalanlarına hangi kanuna göre ne kadar maddi yardım yapılacak ve ne kadar maaş bağlanacaktır? Geride kalan işsiz yakınları için hangi iş imkânları sağlanacaktır?


3-) Uzun süreden bu yana şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında haksızlığa, hak kaybına ve adaletsizliğe neden olan kurumdan kuruma tanımı değişen şehitlik, gazilik tanımı ne zaman yasal bir çerçeveye kavuşturularak devlette tek bir tanımı olacaktır?


4-) Mevzuatlardaki bu tanım karmaşası nedeniyle meydana gelen adaletsizlikler ne zaman giderilecektir?


5-) Bakanlığınız mevzuatına göre şehit ve gazi tanımı nedir?


6-) Yine Bakanlığınız mevzuatına göre terörle mücadeleye giderken, hazırlık yaparken şehit veya gazi olan tüm çalışanlarımızın hakları neler olmaktadır?


7-) TBMM’ye 8 Nisan 2013’te sunmuş olduğumuz ‘Şehit ve Gaziler ile Yakınları Hakkında Kanun Teklifimizin yasalaşması için Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

Yorumlar

Yorumlar