Şehit annesi: Çözüm neden önce başlamadı

Şehit annesi: Çözüm neden önce başlamadı

13/05/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Şehit annesi: Çözüm neden önce başlamadı

Askerlik uzadığı için 1994 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesi kırsalında şehit olan er piyade Danyal Kütük’ün annesi Sevil Kütük (62), her anneler gününün kendileri için acı bir gün olduğunu belirtti.

 

Kütük, “Çözüm süreci neden önce başlamadı, bunu neden önce yapmadılar bu kadar gelin dul; anne evlatsız kaldı” diyerek ağladı.


Vatan uğruna canını veren askerlerin anneleri bugün şehitliklere akın ederek Anneler Gününü burada geçiriyor. Piyade er Danyal Kütük’te vatan uğruna şehit olan askerlerden birisi. Kütük’ün vatani görevi 1994 yılında bitmesine rağmen 15 ay olan askerlik olağanüstü hal gerekçesiyle 4 ay uzatıldığı için evine dönemedi. Bu arada izin yapmak isteyen Kütük, bir arkadaşının bebeği olduğu için izin hakkını da arkadaşına verip kendisi daha sonra yapmak istedi.


Bu arada, operasyona çıkan asker ile bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada 1 Kasım 1994 yılında şehit oldu. 3 erkek evladından birisini şehit veren anne Sevil Kütük (62) her yıl Anneler Gününde oğlunun yanına gelerek bu günü gözyaşları içinde kabristanda geçiriyor.


Oğlunun şehit olmadan önce her Anneler Gününde hediye alıp elini öperek Anneler Gününü kutladığını belirten Kütük, “Oğlum 19 yıldır Anneler Günümü kutlayamıyor. O bana gelemediği için ben onun yanına geliyorum. Acımız çok büyük kelimelerle tarif edemiyoruz. 19 yıldır acımız hiç dinmedi” diyerek gözyaşı döktü.


Kütük, PKK’nın çözüm süreci kapsamında Türkiye’den çekilmesi ve eylem yapmamasıyla ilgili olarak, “Ben PKK’ya güvenmiyorum. Bu işin sonuna getireceklerine güvenmiyorum. Ama bu çözümü neden önce getirmediler. Bir sürü eş dul kaldı, bir sürü evlat babasız, anne evlatsız kaldı. Neden çözüm sürecini daha önce başlatmadılar. Benim oğlum gitmiş bu süreden sonra çözüm gelse benim için bir anlamı yok. Ancak başka kadınların dul kalmaması, annelerin evlatsız kalmaması için çözüm olması gerekir. Ancak ben bunlara inanmıyorum” diye konuştu.

 

Haberin Devamı : http://www.haber7.com/guncel/haber/1025360-sehit-annesi-cozum-neden-once-baslamadi

Yorumlar

Yorumlar