Şehit ama yasa Şehit demiyor | Gazi TV

SON DAKİKA

Şehit ama yasa Şehit demiyor

Bu haber 16 Ekim 2012 - 22:00 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Şehit ama yasa Şehit demiyor

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Rafet KELEŞ’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

         Afyondaki patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına,olay terör olayı olmadığı için 3 er bin lira tazminat ödenecek ve ŞEHİT sayılmayacak,şehitlik haklarından yararlanamayacaklar. Oysa Uluderede bombalanan 34 vatandaşa 123 er bin lira tazminat ödenmiş ve Şehit haklarından yararlanmaları sağlanmıştı.

 

 

 

         Afyon’daki bombayı bir terörist atmış olsaydı durum farklı olacak hepsi Şehit sayılacaktı. Patlamanın nasıl olduğunun ne önemi var,sonuçta ölenler aynı,olayın oluş şeklinin ne anlamı var ? Olay kaza oldugu icin aileler dahamı az acı çekiyor,terör olayı olsaydı dahamı çok üzüleceklerdi,fark ne ? Biri bana bunu anlatsın,ben gerizekalıyım anlamıyorum,izah edin ya. Devlet ölen askerler üzerinden tasarrufa gitmiştir,bunun başka izahı yok.

 

 

 

        Devletimiz bunu ilk defa yapmıyor,yıllardır bu ve benzeri uygulamalar ne yazıkki devam ediyor. Bu uygulamadan dolayı binlerce insan mağdur oldu,olmayada devam ediyor. Anayasanın 61. Maddesi bu ve benzeri olaylarda Şehit, Gazi ve Malül Gaziler için ne gibi haklardan yararlanacağını açıkça yazıyor,ancak kanun uygulanmıyor yada yanlış uygulanıyor. Devlet,bu kanunu işine geldiği gibi uyguluyor.

 

 

 

        Örneğin 61. Maddede,Gazi veya Malül Gazilere,en yüksek Devlet memuru maaşı üzerinden tazminat ödeneceğini ve maaş bağlanacağını yazıyor. Ancak iş uygulamaya geldiğinde kaza sonucu sakat kalanlara tazminat ödenmezken,maaş asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanıp bağlanmaktadır. Oysa kanuna göre en yüksek Devlet memuru olan müsteşarın maaşı üzerinden hesaplanması gerekiyor.

 

 

 

        İşin özü şudur,devlet,kendisi için hayatını veya uzuvlarını feda eden insanlardan tasarrufa gitmektedir. Bu uygulamaya en kısa sürede son verilmeli ve mağduriyetler giderilmelidir. En azından en düşük maaş,asgari ücret üzerinden değil,kişi başına düşen milli gelir üzerinden hesaplanıp bağlanmalıdır. Bunun için kaynak bahaneside olmamalı,bedelliden toplanan 2.2 milyar lira bu gibi mağduriyetlerin ve özlük haklarının düzeltilmesi için kullanılacak denmedi mi ? Bakalım devletimiz,yöneticilerin anlattığı kadar büyükmü ?

 

 

 

       Bir kere olsun verilen sözlerin tutulması dileğiyle…..

 

 

 

       Saygılarımla

 

       Rafet KELEŞ

 

       ORDU VAZİFE MALÜLÜ

Yorumlar

Yorumlar