Şehit Ailelerine verilecek cevap bu mu? | Gazi TV

SON DAKİKA

Şehit Ailelerine verilecek cevap bu mu?

Bu haber 01 Haziran 2012 - 17:56 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Şehit Ailelerine verilecek cevap bu mu?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın soru önergesine verilen cevapla Şehit Ailelerine yapılan başka bir ayıp daha ortaya çıktı.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın Şehit ailelerinden muhtaç aylığı almakta iken, SGK primlerini düzenli ödeyerek emekliliğe hak kazananların SGK’dan aldıkları paraların faiziyle geri istenmesi üzerine ortaya çıkan mağduriyetlerini dile getirmek üzere verdiği önerge bir başka ayıbı ortaya çıkarttı.


SGK KAÇ KİŞİYE ÇİFT MAAŞ VERDİĞİNİ BİLMİYOR!


Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın yazılı soru önergesinde sorduğu, “Bugüne kadar; muhtaç aylığı almakta iken, emekli olduklarında muhtaçlık aylıkları kesilmeyerek kendilerine ödeme yapılan kaç vatandaşımızdan, paralar geri istenmektedir?”sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından verilen cevapta; “Bugüne kadar muhtaç aylığı almakta iken, muhtaçlık durumu sona erdikten sonra dahi kendilerine ödeme yapılmaya devam edilen ve geriye dönük borç çıkartılan kişi sayısını Kurum tarafından hali hazırdaki sistem üzerinde tespit edebilme imkanı bulunmamaktadır.” Denildi.

ÇİFT MAAŞ VEREN KURUM MASUM, ALAN VATANDAŞ SORUMLU

MHP’li Durmaz’ın “Muhtaç aylığı almakta iken emeklilik haklarını elde eden vatandaşlarımızın, muhtaçlık aylıklarının otomatik olarak kesilmesi gereği bulunurken, kesilmeyerek kendilerine ödenmesinden bahse konu vatandaşlarımızın sorumlu tutulmalarının sebepleri nelerdir?” sorusuna ise, Bakan Çelik,”Vatandaşlardan muhtaç aylığı almakta olanlar; bu durumlarını sona erdiren hallerini, Kuruma yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler. Kurum sistemleri üzerinden bahse konu aylıkları alanların durum tespiti ile otomatik olarak kesilmesi mümkün değildir. Bu sebeple geriye dönük olarak sorumlulukları doğmaması için muhtaçlık hallerinin sona erdiğini vatandaşların Kuruma bildirmeleri gerekmektedir.” Diyerek sorumluluğun çift maaşı veren kurumda değil, alan vatandaşta olduğunu belirten bakan, vatandaşı sorumlu tuttu.

MAĞDUR ŞEHİT AİLELERİNE ÇÖZÜM YOK!

MHP’li Durmaz’ın önergesinde “Bahse konu vatandaşlarımız, muhtaçlık şartlarına haiz hiçbir geliri ve birikimi olmayan, hayatlarını zor şartlar altında idame ettirmeye çalışan kişilerdir. Yersiz ödeme yapılan vatandaşlarımızın geri istinaden birikmiş toplu paraları ödeme güçleri bulunmamaktadır. Söz konusu vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?” Sorusuna “Mağduriyetlerin önüne geçilmesine çalışılmaktadır.” Diyen ilgili bakan, icralık duruma gelen Şehit Ailelerinin mevcut mağduriyetlerinin giderilmesi yerine muğlak ifadeler kullanarak net bir çözüm üretmedi.

Kaynak: http://www.etikhaber.com/content/view/116583/28/

Yorumlar

Yorumlar