Şehit Ailelerinden Müzakere Sürecine Olumlu Mesaj | Gazi TV

Şehit Ailelerinden Müzakere Sürecine Olumlu Mesaj

Bu haber 11 Ocak 2013 - 14:16 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Şehit Ailelerinden Müzakere Sürecine Olumlu Mesaj

Bugün İzmir Şehit Aileleri ve İnsan Hakları Dernek Başkanı Yavuz Alphan’ı evinde ziyaret ettik. Yavuz Alphan Bornova’da üç katlı bir binanın en üst katında oturuyor. Evin duvarlarında oğlu Şehit Mustafa’nın fotoğrafları ve şehit olmadan önce gönderdiği mektuplar aşılmış. Eve girince duvarlar ağlıyor gibi geldi bize. Yavuz Alphan ve Şehit Mustafa’nın annesi yaşadıklarına alışmış. Biz gördüğümüz manzaradan etkilendik. İçimizi hüzün kapladı. Onlar metanetlerini korudu.

 

Yavuz Alphan boyun fıtığı olduğu için yürüme güçlüğü çekiyor. İzmir’de bir çok hastanede tedavi oldu ancak tedaviler sonuç vermedi.


Şimdi ünlü beyin cerrahından randevu alınmış. Bir de ünlü cerrah muayne ederek tedavi altına alacak. Ünlü cerrahın muayne ücreti şehit maaşının yarısına takamül ediyor. Şehit maaşı 450 lira, muayne ücreti 200 lira. Ameliyat yapılırsa ne kadar ameliyat ücreti istenecek belli değil…


Bu şartlar altında Yavuz Alphan ile İmralı müzakere sürecini konuştuk. Yavuz Alphan bu sürecin kademeli olarak yürütülmesi gerektiğini belirtti. “Aksi durumda Şehit Aileleri bu süreci kaldıramayabilir. Basamaklar yavaş yavaş çıkılmalı” dedi.Yavuz Alphan’a göre BDP, Kandil ve dış güçler bu sürecin başarılı olmasını istemez. “Bu nedenle bizim kabul edemeyeceğimiz isteklerle karşımıza çıkarak bizi caydırmak isteyebilirler” dedi.


Abdullah Öcalan’ın salıverilmesini istiyorlar. Halk gitsin serbest görüşsün diyorlar. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Öncedende söylediğim gibi basamaklar birer birer çıkılsın.


Ev hapsi istenmesi şimdiki şartlarda kabul edilemez. Eğer terör biter, ortalık süt liman olursa işte o zaman bu öneriye geçilebilir. “Birdenbire olduğu zaman hazmetmek kolay olmaz.


Yavuz Alphan aynı aileden üç şehit veren bir dernek başkanı. Yıllardır Şehit Aielleri’nin önüne ışık tutuyor, yol gösteriyor.


Kendisini Başbakan Erdoğan ve bir çok bakan ziyaret ederek görüştü. EXPO münasebetiyle İzmir’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da görüşmek istediğini belirten Alphan, evinin dar olmasını gerekçe göstererek teklifi kabul etmedi.


Kendisiyle evinde görüştüğümüz Alphan’a, Fethullah Gülen’in müzakere süreciyle ilgili yaptığı açıklamaları sorduk. Yavuz Alphan, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin “İçimiz kan ağlasa da sulhü temin için gerekirse kan kusup kızılcık şerbeti içtik denmeli.” Sözüne içtenlikle katıldığını belirttiği.


“Ben diyorum ki bu kan dursun. Analar, babalar ağlamasın. Ama zor çözülür bu iş. Çünkü ortada büyük bir rant var”[/b] diye konuşan şehit babası Alphan, zorluğun bizzat Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Kandil’deki Murat Karayılan’dan kaynaklandığını ve bunların engellenmeye çalışılacağını söyledi.


Haberin Devamı İçin Tıklayınızhttp://www.yerelgundem.com/haberler/507902/sehit_ailelerinden_muzakere_surecine_olumlu_mesaj.html

Yorumlar

Yorumlar