Şehit Aileleri ve Gazilere Sağlanması İstenen Haklar | Gazi TV

SON DAKİKA

Şehit Aileleri ve Gazilere Sağlanması İstenen Haklar

Bu haber 02 Nisan 2012 - 10:09 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Şehit Aileleri ve Gazilere Sağlanması İstenen Haklar

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şube Başkanı Sn. Ümit TAYDAŞ’ın köşe yazısını önemine binaen haber olarak yayımlıyoruz.

 

    Ülkenin bölünmez bütünlüğünü, dilini, dinini, bayrağını, toprağını korumak için gözünü kırpmadan canını verenlere ŞEHİT, bu mücadeleye katılıp hayatta kalanlara GAZİ denir. Bu kavramlar yücedir, üzerinde tartışılması bile söz konusu olamaz. Bu kelimeler olur olmaz yerde kullanılamaz. Bölünmez bütünlüğümüzün daim olması adına nice evlatlar canlarını verdiler, niceleri uzuvlarını feda ettiler. Sizin hiç ülkesi için bir bacağını, bir kolunu, bir gözünü kaybetmiş kardeşiniz veya oğlunuz oldu mu? Babasını hiç görmemiş bir yavruyu düşünün… Ne gibi acıların onu beklediğini tahmin bile edemezsiniz. Bu gibi sıkıntıları yaşamış olan Şehit Aileleri ve Gazileri adına yapılacak olan tüm düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmeliyiz ki, acıları bir nebze olsun dinsin… Hayata sıkı sıkı tutunsunlar… Toplum nezdinde de bu tür girişimlere duyarlılık göstererek, destek çıkarak onlara yardımcı olmalıyız. Vatanın esenliği için seve seve ölüme gitmekten çekinmeyen yiğitlerimiz olmasaydı, şimdi acaba bir hayatımız olur muydu ya da olsa bile nasıl bir hayat olurdu, hiç düşündük mü? İnsanımıza hatırlatmak isterim; hürriyete, rahata ve hakka kısacası sahip olduğunuz her şeye Şehitlerimiz ve Gazilerimiz sayesinde kavuşmadık mı? O zaman ne isterlerse kendilerine sunalım, inanın ne verirsek verelim bu güzel insanlara yeterli sayılmaz ama en azından gönülleri alınmış olacaktır. Unutulmadıklarının mutluluğunu yaşayacaklardır.

 

    Şehit Aileleri ve Gaziler adına yapılacak olan yasal düzenlemeler hakkında oluşan bir takım eksiklikler üzerine Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi adına il başkanı olarak, geçtiğimiz hafta Ankara’da diğer il başkanları ve temsilcileriyle birlikte toplantılara katıldım. Çeşitli istişareler yapmak suretiyle kanun taslağındaki eksik olan kısımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ve bazı milletvekillerimize anlattık. Yeni yasa tasarısında noksan olan ilave edilmesi istenen maddeleri sayarsak bazıları şöyledir:

 

    -Şehidin yakınına tanınan iş hakkının biri kardeşe diğeri ise eşine ya da çocuğuna şeklindeki yeni hak edişin Şehit Ailesi tarafından istendiği takdirde ikinci kardeşe de tanınabilmesi. Eğer yasada Şehit yakınına sağlanan ikinci iş hakkında evli olma şartı aranıp eşe veya çocuğa şeklinde geçerse, çok az Şehit Ailesi bu yasadan yararlanabilir. O zaman ikinci iş hakkı var dememiz pekte yerinde olmaz diye düşünüyorum.

 

    -Malûl Gazilere de ikinci iş hakkı tanınması.

 

    – Vazife Malûlü arkadaşlarımıza faizsiz konut kredisi ve iş hakkı sağlanması.

 

    – Kira yardımının 10 yıldan 15 yıla çıkarılması.

 

    – Devlet övünç madalyası olan ailelere şeref aylığı adı altında maaş ödenmesi.

 

    -Malûl Gazilerimizin ve Vazife Malûllerimizin eriyen maaşlarının acilen düzeltilmesi.

 

    -Şehit Ailesinin aldığı maaşın iyi seviyeye yükseltilmesi başlıca beklentilerimiz.

 

    Tüm bu saydıklarımızın komisyonda kabul edilip, yasa tasarısı halinde meclisten geçmesi Şehit Ailelerimizi ve Gazilerimizi son derece mutlu edecektir. Gözü kulağı bu taslakta olan Şehit Aileleri ve Gaziler son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ümit ederiz ki, saydıklarımız yasalaşıp hayata geçsin. Tüm başkanlarımızı kendi bölgelerindeki vekillerimizi bilgilendirmeye çağırıyorum. Hepimiz sorunlarımızı bugüne kadar anlattık, anlatmaya devam edeceğiz. Gelinen süreçte mutlu sona ulaşmak adına Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner URAN’A destek vererek, kendi içimizdeki tartışmaları bir kenara bırakıp tüm başkanlarımız da dâhil olmak üzere yeni düzenlemede eksik olan noktalara yoğunlaşalım. Problemlerimizin çözülmesine gayret sarf edelim. Kendi içimizde kavga ederek, birbirimize laf yetiştirmeye çalışarak bir şeyleri elde etmemiz zorlaşacaktır. Tüm Şehit Ailelerimizi, Gazilerimizi bizlere destek vermeye davet ediyorum. İnanıyorum ki, bu konuda devletimiz gereken katkıyı bizlere sunacaktır. Vekillerimize eksiklerimizi anlatıyoruz, bakanımıza isteklerimizi sunuyoruz. Kimse zannetmesin ki, bu konuda çalışma yapılmadığını. Hayır, bu mevzuda büyük bir mücadele veriliyor. Hassasiyetle sıkıntılarımız üzerinde duruluyor.

 

    Ne diyelim!

 

    Sonucun hepimizin yüzünü güldürmesi dileğiyle.

 

    Esen kalın.

Yorumlar

Yorumlar